reklama
Kategorie

Bytom: Historyczna kapliczka zostanie uratowana – trwa remont konserwatorski

reklama

Trwa remont konserwatorski leżącej na pograniczu Bytomia i Piekar Śląskich  kapliczki Marii Hilf. Przez lata zapomniana, odzyskuje dawne znaczenie. By odtworzyć jej historyczne wyposażenie, ważna jest pomoc bytomian i piekarzan.

 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

Gmina Piekary Śląskie prowadzi remont konserwatorski kapliczki Marii Hilf, tak bardzo wyczekiwany przez mieszkańców zarówno Piekar Śląskich jak i Bytomia. Planowane zakończenie remontu to 30 czerwca 2021r.

reklama

W czasach, kiedy kapliczka była dewastowana część jej wyposażenia m.in. obraz Matki Boskiej Zielnej, tabernakulum, meble itp.  zostały zabezpieczone przed kradzieżą prawdopodobnie przez mieszkańców pobliskiego osiedla domków fińskich zlokalizowanych po stronie Bytomia, dla których z uwagi na bliskie położenie, kaplica ma szczególne znaczenie.

W związku z tym apelujemy do osób, które są w posiadaniu historycznego wyposażenia kapliczki o przekazanie ich do biura Miejskiego Konserwatora Zabytków w Piekarach Śląskich ul. Bytomska 92 w Piekarach Śląskich  lub kontakt pod numerami tel.: 32 77 61 446 lub 667 667 602.

Przedmioty te zostaną zwrócone kaplicy i będą służyły mieszkańcom obu gmin. Wyremontowana kapliczka będzie wyposażona w alarm i monitoring w celu przeciwdziałania wandalizmowi.

Kaplica została wybudowana w stylu neogotyckim, nad wejściem widnieje napis w języku niemieckim: ,,ERBAUT MARIA HILF 1905”, a w czasach świetności nad drzwiami znajdował się witraż Matki Boskiej Polnej. Front wieńczyła wieżyczka, w której znajdował się  dzwon. W skład wyposażenia wchodził ołtarz z obrazem Wspomożenia Najświętszej Maryi Panny, tabernakulum, krzyż i tablica pamiątkowa.

Na początku XX wieku w kaplicy odbywały się uroczystości Majowe w ostatnia niedziele maja, na którą przybywali wierni z Piekar jak i Rozbarku. W okresie I Wojny Światowej i zawieruchy powstańczej kaplica podupadła, fakt ten zmienił się dopiero po roku 1920, kiedy to kaplica znajdowała się w odległości kilkudziesięciu metrów od granicy polsko-niemieckiej. Obiekt ten znajdował się na trasie patroli polskich pograniczników, którzy przez to miejsce przechodzili wielokrotnie podczas swojej służby. To ich siłami obiekt ten znów powrócił do świetności.

Przy kaplicy przez okres całego swojego istnienia przechodziły pielgrzymki z rejonu bytomskiego zmierzające na zjazdy mężczyzn i kobiet. Pierwsza Msza Św. po wojnie odbyła się w 18 października 1955r. z okazji 50-tej rocznicy wybudowania współczesnej kaplicy, którą odprawił proboszcz z wiernymi z Szarleja – ks. Kowalczyk. Z tej okazji kaplicę odnowiono. Kolejny większy remont, który był ostatnim odbył się w latach 80-tych XX wieku.

źródło: UM Bytom

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Kilkaset ton niebezpiecznych odpadów w Bytomiu. Za usunięcie zapłacą m.in. mieszkańcy

Gigantyczne zainteresowanie szczepieniami w woj. śląskim. W niektórych punktach brakuje wolnych terminów na maj

Oszuści znowu atakują na Facebooku! Informują o rzekomych przypadkach śmierci po szczepionce

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button