reklama
Kategorie

Bytom: Piec zastąpiony piecem. Co powstało na terenie dawnej Huty Bobrek?

reklama

Zamiast pieca hutniczego, nowy ekologiczny piec do wytopu bazaltu. Na terenie dawnej Huty Bobrek od 2015 roku działa Petralana – producent mineralnej wełny skalnej. To jeden z najnowocześniejszych zakładów w Europie wykorzystujący innowacyjne technologie w zakresie produkcji materiałów izolacyjnych.

 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

– Tożsamość Bytomia naznaczona jest wieloletnią działalnością przemysłu ciężkiego. Po upadku górnictwa swoje miejsce znajdują tu głównie małe i średnie przedsiębiorstwa. Działającą od sześciu lat fabryka przy ul. Konstytucji jest doskonałym przykładem, że Bytom to doskonałe miejsce do lokowania dużych biznesówmówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia.

reklama

Petralana produkuje  44 tysiące ton mineralnej wełny skalnej rocznie, z czego połowa trafia na rynki zagraniczne. Produkty z Bytomia są sprzedawane w krajach Grupy Wyszehradzkiej (Czechy, Słowacja, Węgry), na wysoko rozwiniętych rynkach skandynawskich (Dania, Islandia, Norwegia,Szwecja), na Bałkanach (Chorwacja, Rumunia, Słowenia) oraz na rynkach zachodnich (Austria, Francja, Holandia, Włochy).

– W wyniku transformacji z Bytomia zniknęły zakłady przemysłowe, ale nie zniknęli doświadczeni, wykwalifikowani pracownicy. Zbudowaliśmy tę fabrykę  ich wysiłkiem , dzięki uporowi właścicieli, rodzin związanych z Bytomiem. Wykorzystaliśmy także  synergię między Petralaną a sąsiadującą z nią koksownią, która jest źródłem energii w Petralanie. Emitowany z niej gaz nie jest już spalany bezużytecznie – wykorzystujemy go w procesie produkcji – tłumaczy Radosław Tumilewicz, prezes firmy Petralana.

Petralana zatrudnia 250 pracowników. Prawie 70 procent z nich to mieszkańcy Bytomia, z czego  około 10 procent to byli pracownicy przemysłu węglowego.

– U nas cały czas jest praca. Aktualnie szukamy magazynierów, operatorów linii produkcyjnej i doradców technicznych. W niedalekiej przyszłości planujemy uruchomienie drugiej linii produkcyjnej. Zarówno hala, jak i teren są na to przygotowane – mówi prezes Radosław Tumilewicz.

Od początku działalności właścicielom zależał na tym, by fabryka była czymś więcej niż zwykłym miejscem pracy. Od sześciu lat Petralana buduje swoją markę poprzez dobre relacje z lokalną społecznością. Firma powołała fundację, która angażuje się w życie miasta  współpracując z organizacjami pozarządowymi, placówkami edukacyjnymi czy jednostkami miejskimi.

Czujemy się odpowiedzialni za przestrzeń, którą kształtujemy, za nasze sąsiedztwo. Jednym z naszych działań jest akcja Pomoc dla seniora, którą od początku pandemii prowadzimy razem z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie – mówi Bartłomiej Wnuk, rzecznik prasowy Petralany. W ramach tej akcji wolontariusze naszej fundacji tylko w zeszłym roku dostarczyli do najstarszych mieszkańców Bytomia 4 tony produktów żywnościowychdodaje rzecznik.

 

źródło: UM Bytom

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Opel przepołowiony, nikt nie wie, gdzie kierowca! [ZDJĘCIA] Koszmarny wypadek na A1 w Świerklanach!

Absolutny rekord WFOŚiGW w Katowicach! Jeszcze nigdy aż tyle środków nie poszło na ochronę środowiska w regionie!

Wierni powinni to przeczytać! Abp Wiktor Skworc wydał zarządzenie w sprawie koronawirusa

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button