reklama
Kraj

Chorzów: Andrzej Kotala apeluje o przesunięcie terminu wyborów z 10 maja

reklama

Chorzów: Od wielu dni pada pytanie: co z wyborami prezydenckimi 2020? Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala apeluje do Komisarza Wyborczego w Katowicach o przesunięcie terminu wyborów.

 

TOP 5 Silesia Flesz: Koronawirus po śląsku, czyli region walczy z epidemią!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

Przypomnijmy, że zgodnie z konstytucją, wybory prezydenta Rzeczypospolitej zarządza marszałek Sejmu na dzień przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującej głowy państwa. Marszałek Witek ostatecznie wyznaczyła datę wyborów prezydenckich na 10 maja.

reklama

 

SILESIA FLESZ NAJNOWSZE VIDEO

Od wielu dni pada pytanie: co z wyborami prezydenckimi 2020?

Prawo i Sprawiedliwość oraz premier Mateusz Morawiecki twierdzą, że wyborom prezydenckim nie zagraża obecnie panująca sytuacja.

– Po to wdrażamy obostrzenia, by wybory się odbyły. By egzaminy i matury się odbyły, by Polacy po Wielkanocy mogli wrócić do pracy, by życie wróciło do normalności – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Innego zdania na ten temat jest prezydent ChorzowaAndrzej Kotala zaapelował do Komisarza Wyborczego w Katowicach o przesunięcie terminu wyborów.

– Nie wyobrażam sobie, by ryzykować zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców Chorzowa. W czasie pandemii, kiedy wszystko zależy od odpowiedzialnych decyzji i zachowań, zarówno nas samych, jak i rządzących. Nie zgadzam się na przeprowadzenie w Chorzowie wyborów prezydenckich w terminie 10 maja! Apeluję do rządzących, aby nie narażali zdrowia obywateli na niebezpieczeństwo zakażenia. Dlatego zwrócę się z apelem do Komisarza Wyborczego w Katowicach o zmianę terminu wyborów! – napisał Andrzej Kotala.

Prezydent Chorzowa twierdzi, że w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 i skalą zagrożenia, jaką ze sobą niesie, nie będzie możliwe zorganizowanie wyborów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 10 maja 2020 r. w sposób bezpieczny dla mieszkańców miasta Chorzów – wyborców, członków komisji i pracowników, którzy uczestniczą przy organizacji wyborów.

– Biorąc pod uwagę liczbę członków obwodowych komisji wyborczych tj. 558, jak również fakt, że aż w 6 szkołach działają po 3 komisje, a w 12 po 2, 1 w szpitalu ogólnym i 8 w domach pomocy społecznej oraz ograniczoną do minimum działalność tut. Urzędu, nie widzimy możliwości zrealizowania zadań wynikających z kalendarza wyborczego. Została już podjęta decyzja o nietworzeniu obwodu odrębnego w szpitalu zakaźnym – pisze Andrzej Kotala– W aktualnej sytuacji, zamknięcia wszystkich placówek kulturalnych i szkół, nie będzie możliwości przeprowadzenia pierwszych posiedzeń komisji obwodowych, jak również szkoleń oraz przygotowanie pakietów korespondencyjnych.

 

Andrzej Kotala o wyborach prezydenckich 2020

Jak zaznacza prezydent liczba działających komisji wyborczych w jednym budynku to dodatkowy problem w sytuacji zachowania obowiązujących procedur i wskazówek dotyczących higieny i odległości od drugiej osoby. Dotyczy to jednocześnie wykonywania wszystkich czynności określonych w prawie wyborczym i związanych z ochroną danych osobowych.

– Nadmieniam, że już osoby, które się zgłosiły do pracy w OKW, złożyły rezygnację. Działając w sposób odpowiedzialny, oceniam, że przy tym zagrożeniu i prognozach, przygotowanie organizacyjne, logistyczne i ludzkie miasta Chorzów do przeprowadzenia wyborów w ustalonym terminie, jest praktycznie niemożliwe. Dlatego apeluję do Pana Komisarza o podjęcie wszelkich działań, których efektem będzie zmiana terminu wyborów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – napisał Andrzej Kotala.

 

To jednak nie jedyny apel do rządu o przesunięcie terminu wyborów.

Prezydenci Rudy Śląskiej, Rybnika czy Gliwic również zgadzają się z opinią Andrzeja Kotali, że wybory 10 maja mogą zagrażać zdrowiu i życiu ludzi.

Co musi się stać, by wybory prezydenckie zostały przeniesione na inny termin? W Polsce musiałby zostać wprowadzony stan wyjątkowy. Oznaczałoby to, że zagrożony jest konstytucyjny ustrój państwa, bezpieczeństwo publiczne lub porządek obywateli. Stan klęski żywiołowej określa art. 232 Konstytucji RP.

„W celu zapobieżenia skutkom katastrof naturalnych lub awarii technicznych noszących znamiona klęski żywiołowej oraz w celu ich usunięcia Rada Ministrów (rząd) może wprowadzić na czas oznaczony, nie dłuższy niż 30 dni, stan klęski żywiołowej na części albo na całym terytorium państwa. Przedłużenie tego stanu może nastąpić za zgodą Sejmu”.

Niektóre osoby zwracają również uwagę, że obecne regulacje nie wszystkim zapewniają możliwość głosowania. Dla przykładu – nie mogłyby tego zrobić osoby w czasie kwarantanny. A jakie jest Wasze zdanie w tej sprawie? Czy wybory powinny się odbyć w maju? Czy powinny zostać przełożone?

źr.: mojchorzow.pl

 

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Mniej ludzi wpuszczanych do sklepu! Wicepremier zapowiada kolejne obostrzenia w związku z koronawirusem!

PKN Orlen daje 60 mln zł na walkę z koronawirusem. Do Polski przyleciał transport maseczek [ZDJĘCIA]

Małgorzata Kidawa-Błońska zawiesza kampanię i wzywa do bojkotu wyborów! [WIDEO]

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button