KrajRegion

Chorzów: Powstanie drugi pomnik przyrody! To dąb szypułkowy z Batorego

Chorzów: W mieście powstanie drugi pomnik przyrody. To dąb szypułkowy, który rośnie przy ul. Długiej. Dąb szypułkowy może żyć ponad tysiąc lat.

 

Zegarmistrz z Bytomia przekonał się o sile internetu!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

 

 

Dąb szypułkowy może żyć ponad tysiąc lat

Dąb szypułkowy to jedno z najbardziej charakterystycznych drzew w europejskim krajobrazie. Jest gatunkiem długowiecznym i może żyć ponad tysiąc lat. Wyróżnia się dużymi walorami przyrodniczymi oraz rozłożystą i równomierną koroną o rozpiętości 20 m, a jego obwód ma 315 cm. Na wyjątkowy okaz tego drzewa rosnący w Chorzowie Batorym przy ul. Długiej zwróciła uwagę jedna z mieszkanek miasta. Na jej wniosek przygotowano projekt uchwały w sprawie ustanowienia dębu pomnikiem przyrodyRada Miasta będzie nad nim głosowała na najbliższej sesji.

– Mając na uwadze wysokie wartości przyrodnicze, naukowych, kulturowego i krajobrazowe oraz ze względy na bardzo dobrą kondycję zdrowotną oceniono, że występują przesłanki do uznania drzewa za pomnik przyrody – czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

 

Chorzów: Pomnik przyrody

Na podstawie przeprowadzonych oględzin stwierdzono, że obwód pnia dębu szypułkowego z Chorzowa Batorego, mierzony na wysokości 130 cm, wynosi 315 cm. Co kwalifikuje go do uznania za pomnik przyrody, bo minimalny wymagany obwód to 300 cm. Jako pomnik przyrody chorzowski dąb będzie chroniony przed niszczeniem czy uszkadzaniem. Nie wolno będzie także w jego pobliżu zniekształcać rzeźby terenu, uszkadzać gleby czy umieszczać tablic reklamowych.

Obecnie w Chorzowie jest tylko jeden pomnik przyrody, to skupisko 30 kasztanowców białych (Aesculus hippocastanum) rosnących w Parku pod Kasztanami pomiędzy ulicami Kilińskiego i Krzywą. Zespół drzew został ustanowiony pomnikiem przyrody decyzją Rady Miasta Chorzów w czerwcu 2006 roku.

 

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

6 osób zginęło, 3 ranne. Jak i dlaczego doszło do strzelaniny w Ostrawie? [NOWE FAKTY]

Władze Katowic zszokowane kosmiczną ceną stadionu! Ponad pół miliarda złotych! Projektanci: to błąd w excelu

Tychy: Senator Gabriela Morawska-Stanecka otworzyła swoje biuro senatorskie. Będą darmowe porady prawne

 

źr.: mojchorzow.pl

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close