reklama
KrajSilesia Flesz najnowsze informacje

Coraz więcej chętnych do wojska. Kto może zostać żołnierzem Wojsk Obrony Terytorialnej? [WIDEO]

reklama

Wraz z wybuchem wojny za naszą wschodnią granicą, siedmiokrotnie wzrosło zainteresowanie służbą wojskową. Polacy świadomi potencjalnego zagrożenia chcą bronić swojego kraju i coraz śmielej deklarują swoją gotowość do podjęcia przeszkolenia. Chętni zgłaszają się do oddziału Wojsk Obrony Terytorialnej.

 

– 1595 – tylu żołnierzy w tej chwili jest w 13 Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Sytuacja ta niebawem się zmieni, ponieważ już 11 marca 131 Batalion Lekkiej Piechoty w Gliwicach będzie prowadził szkolenie wyrównawcze. Na tę chwilę mamy wydanych 56 kart powołania, ale sytuacja ta zmieni się, ponieważ ochotników jest coraz więcej – mówi Magdalena Dróżdż, 13.Śląska Brygada Obrona Terytorialnej.

Żołnierzem Wojsk Obrony Terytorialnej może zostać każdy, kto jest pełnoletni, posiada polskie obywatelstwo, nigdy nie był karany, a co najważniejsze – nie służy w innych rodzajach sił zbrojnych. Nie jest wymagana specjalna kondycja fizyczna, ponieważ tę żołnierze ochotnicy wypracowują podczas przygotowań. Z kolei zainteresowani zawodową służbą wojskową mogą zgłaszać się do Wojskowej Komendy Uzupełnień.

reklama

– Żeby zostać żołnierzem trzeba odbyć przeszkolenie wojskowe. I tutaj są dwie takie drogi – albo zasadnicza służba wojskowa, która była do 2010 roku albo służba przygotowawcza, która jest od 2010 roku realizowana w wojsku polskim. Procedura powołania jest w tej chwili bardzo prosta, bardzo klarowna. Osoba, która zgłasza chęć pojawia się w WKU bądź w wojskowym centrum rekrutacji, składa wniosek o powołanie do służby wojskowej, przechodzi badania pod względem zdolności psychicznej i fizycznej do pełnienia służby wojskowej. A następnie jest kierowana do odbycia tej służby przygotowawczej – mówi mjr Piotr Ziobro, szef wydziału rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Katowicach.

Która w tej chwili, w trybie przyspieszonym trwa 28 dni i po jej zakończeniu, kandydat może zostać żołnierzem zawodowym. W Polsce kwalifikacji wojskowej podlega każdy mężczyzna po ukończeniu 19 roku życia, wskutek której otrzymuje zdolność do pełnienia czynnej służby wojskowej, a następnie przenoszony jest do rezerwy. Nie jest to jednoznaczne z faktem, że będzie on powołany do wojska. Może zostać powołany na planowe ćwiczenia, które teraz ze względu na wyciszanie pandemii Covid-19 ruszają zgodnie z wcześniejszymi założeniami.

ZOBACZ MATERIAŁ SILESIA FLESZ

 

Fatima Orlińska

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button