RegionWiadomość dnia

Częstochowa: Podział funduszy dla osób z niepełnosprawnościami – radni zdecydowali

Po ostatniej sesji Rady Miasta wiadomo już, jak w tym roku zostały podzielone przyznane miastu przez PFRON pieniądze na zadania z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej częstochowianek i częstochowian z niepełnosprawnościami.  Łączna kwota tych środków to ponad 5,7 mln zł.  

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

Projekt uchwały opracowano na bazie pisemnej informacji Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) z lutego 2021 r. o podziale środków przewidzianych w planie finansowym na ten rok.

W bieżącym roku Zarząd PFRON na realizację zadań Miasta Częstochowy na rzecz osób  z niepełnosprawnościami przeznaczył – zgodnie z określonym w rządowym zarządzeniu algorytmem – ponad 5 mln 700 tys. zł.

Podział środków PFRON uwzględnia zgłoszone wcześniej potrzeby (tj. wnioski o dofinansowanie oczekujące na rozpatrzenie) –  osób z niepełnosprawnościami, organizacji i stowarzyszeń działających na ich rzecz oraz pracodawców. Zaproponowany podział został pozytywnie zaopiniowany przez Powiatową Społeczną Radę do Spraw Osób Niepełnosprawnych.

W ramach tej ogólnej kwoty – 5 mln 700 tys. zł – gros środków przeznaczono na rehabilitację społeczną osób z niepełnosprawnościami (dzieci, młodzieży, dorosłych). To niemal 5,5 mln zł. Z tej sumy 2 mln zł pójdzie na dofinansowanie uczestnictwa w turnusach rehabilitacyjnych, a ponad 1 mln zł – na zaopatrzenie w sprzęt rehabilitacyjny, ortopedyczny i środki pomocnicze. Na dofinansowanie kosztów tworzenia i działania warsztatów terapii zajęciowej wydzielono ponad 1 mln 300 tys. zł. Kwotę 950 tys. zł ma być wydatkowana na likwidację barier architektonicznych, technicznych i innych – w związku z indywidualnymi potrzebami osób z niepełnosprawnościami.

Na zadania z zakresu zatrudniania i rehabilitacji zawodowej przeznaczono 250 tys. zł. Największa część tej kwoty – 178 tys. zł. – pójdzie na zwrot kosztów wyposażenia stanowisk pracy osób z  niepełnosprawnością. Wydatki na instrumenty bądź usługi rynku pracy na rzecz osób poszukujących pracy bądź już zatrudnionych będą wsparte kwotą ponad 22 tys. zł. Z kolei kwotą 50 tys. zł wsparte zostanie podejmowanie przez osoby z niepełnosprawnościami działalności gospodarczej, rolniczej czy wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej.

źródło: UM Częstochowa

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Licznik szczepień na Śląsku dobija do miliona. Powstają nowe punkty szczepień masowych

Samolot z lotniska w Pyrzowicach musiał drogą pojechać do Zabrza [WIDEO, ZDJĘCIA]

Śląskie: Niesamowite znalezisko w starym kredensie! Nikt się tego tam nie spodziewał! [WIDEO]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close