Artykuł SponsorowanyBiznesSilesia Flesz najnowsze informacjeTechnologie

Czy wdrożenie systemu ERP musi być skomplikowane?

Systemy ERP (Enterprise Resource Planning) stały się nieodzownym elementem zarządzania współczesnymi przedsiębiorstwami. Dzięki nim możliwe są m.in. zintegrowanie różnych działów firmy, usprawnienie procesów biznesowych oraz poprawa efektywności operacyjnej. Mimo licznych korzyści, wdrożenie systemu ERP często budzi obawy związane ze skomplikowaniem całego procesu. Czy jednak rzeczywiście musi tak być?

 

Na czym polega wdrożenie ERP?

Wdrożenie systemu ERP to złożony proces, który ma na celu integrację różnych działów i procesów biznesowych w ramach jednej spójnej platformy informatycznej. Systemy ERP pomagają w zarządzaniu zasobami przedsiębiorstwa, ułatwiają przepływ informacji i automatyzują wiele rutynowych zadań. Zapewniają ogromne korzyści, pomagając zwiększać konkurencyjność przedsiębiorstwa. Droga do tych celów bywa jednak długa i skomplikowana. Złożoność systemów ERP sprawia bowiem, że ich wdrażanie nie jest prostym procesem. Składa się on z wielu etapów obejmujących:

  • analizy przedwdrożeniowe,
  • wybór systemu ERP,
  • planowanie projektu,
  • konfigurację systemu,
  • migrację danych,
  • szkolenie pracowników,
  • testowanie systemu,
  • uruchomienie systemu,
  • optymalizację po uruchomieniu.

Wdrożenie systemu ERP wymaga zaangażowania całego zespołu, starannego zarządzania i planowania oraz skutecznej komunikacji i szkolenia. Ważne są również wybór odpowiedniego systemu oraz partnera wdrożeniowego. Proces może zatem stwarzać sporo wyzwań.

Czy wdrożenie systemu ERP musi być skomplikowane?
Czy wdrożenie systemu ERP musi być skomplikowane? (fot. envato)

Wyzwania związane z wdrożeniem systemu ERP

Wdrożenie systemu ERP to złożony proces. Najważniejsze wyzwania z nim związane dotyczą takich obszarów jak:

  • koszty – wdrożenie ERP to zazwyczaj duża inwestycja finansowa, obejmująca zakup licencji, sprzętu, szkolenia oraz konsultacje;
  • czas – proces wdrożenia może trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat; długo trzeba również oczekiwać na pierwsze korzyści;
  • zmiany organizacyjne – ERP często wymaga zmiany dotychczasowych procedur i procesów biznesowych, co może spotkać się z oporem ze strony pracowników;
  • szkolenie pracowników – kluczowym elementem sukcesu wdrożenia jest odpowiednie przeszkolenie personelu, co generuje dodatkowe koszty i wymaga czasu;
  • integracja z istniejącymi systemami – wdrożenie ERP może wymagać integracji z innymi systemami informatycznymi, co bywa skomplikowane pod względem technicznym.

Wielu przedsiębiorców rezygnuje z wdrożenia ERP lub odkłada decyzję o rozpoczęciu tego procesu w czasie ze względu na powyższe wyzwania. Czy jednak faktycznie wdrożenie systemu ERP musi generować aż tyle trudności?

Szybkie wdrożenie systemu ERP – czy to możliwe?

Pomimo licznych wyzwań, wdrożenie systemu ERP nie musi być procesem żmudnym i powolnym. Wystarczy zastosować odpowiednią metodykę i wybrać właściwego partnera wdrożeniowego. Szybkie wdrożenie ERP jest możliwe – to procedura oparta na gotowych, sprawdzonych formułach, nastawiona na możliwie szybkie efekty. Tego typu usługę oferuje firma GECOS z ponad 20-letnim doświadczeniem na rynku. Procedura Szybki Start pozwala na wdrożenie COMARCH ERP XL i osiągnięcie pierwszych korzyści już w 30 dni. Bazuje ona na doświadczeniu firmy i pozwala maksymalnie uprościć wiele elementów. W efekcie dużo wyzwań wiążących się z wdrożeniem ERP nie ma zastosowania. Rozwiązanie jest elastyczne, dzięki czemu dopasowuje się do potrzeb różnych małych i średnich firm o profilu handlowo-produkcyjnym.

Szybkie i proste wdrożenie ERP jest możliwe. Nie musisz się obawiać tego procesu! Metodyka „Szybki Start” pozwoli Ci czerpać korzyści z automatyzacji i optymalizacji już po miesiącu!

Dowiedz się więcej na: https://gecos.pl/comarch-erp-xl-szybki-start/

źródło: artykuł partnera, materiał sponsorowany

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button