Artykuł SponsorowanyDom

Czym się kierować, wybierając okap kuchenny?

Projektując naszą wymarzoną kuchnię, dobierając sprzęty, które posłużą nam przez lata, zwiększając nasz komfort użytkowania tego pomieszczenia, nie można zapomnieć o kluczowych urządzeniach, które determinują funkcjonalność tej domowej przestrzeni.

 

Przecież w wielu domostwach to nie tylko miejsce, gdzie przygotowuje się posiłki dla całej rodziny, ale także spożywa je przy wspólnym stole, prowadząc długie rozmowy, spędzając wspaniałe chwile w gronie najbliższych. Zatem tym bardziej warto zatroszczyć się o właściwą atmosferę w tym pomieszczeniu. Zadbać o nią pomoże nam właściwie dobrany okap kuchenny, urządzenie jeszcze skuteczniejsze od klasycznego pochłaniacza, które zasysa zanieczyszczone powietrze oraz nieprzyjemne zapachy powstające np. w czasie smażenia, a następnie usuwa je poza mury mieszkania. Wybierając okapy kuchenne jako element wyposażenia naszej kuchni, troszczymy się nie tylko o płuca domowników, ale także o czyste ściany i właściwą atmosferę pomieszczenia.

  • Okapy kuchenne a standardowe pochłaniacze powietrza

  • Jak wybrać okap kuchenny?

  • Rodzaje okapów kuchennych

  • Inne urządzenia, które zrewolucjonizują funkcjonalność Twojej kuchni

Okapy kuchenne a standardowe pochłaniacze powietrza

Okap kuchenny to urządzenie do odprowadzania zanieczyszczeń na zewnątrz pomieszczenia. Sprzęt ten zadba o właściwą cyrkulację i czystość powietrza w naszej kuchni, chroniąc nas przed nieprzyjemnymi zapachami po gotowaniu, a nasze ściany przed plamami tłuszczu, który wydziela się w czasie smażenia ulubionych potraw. Wielu klientów utożsamia okapy kuchenne z pochłaniaczami powietrza. W praktyce oba te urządzenia działają na innych zasadach, co wiąże się także z zupełnie innymi efektami ich pracy. Pochłaniacz kuchenny oczyszcza zassane powietrze, a wszelkie drobnoustroje i zanieczyszczenia zostają zatrzymane przez filtry węglowe, które należy regularnie wymieniać. Jednak pochłaniacz wypuszcza powietrze z powrotem do pomieszczenia, razem z częścią brudu, który pochłonęły filtry. Okapy natomiast podłączamy do szybu wentylacyjnego, co sprawia, że wszelkie niepożądane elementy, wraz z całym pochłoniętym powietrzem, zostają przetransportowane poza mury domostwa. Niestety okap (wyciąg kuchenny) zamontujemy tylko w budynkach wolnostojących z osobną wentylacją. Mieszkając w bloku, możemy pozwolić sobie jedynie na montaż pochłaniacza.

Jak wybrać okap kuchenny?

Gdy zdecydujemy się na zakup okapu do naszej kuchni, warto zwrócić uwagę na kilka czynników, które w późniejszym czasie wpłyną na funkcjonalność, właściwą pracę urządzenia, łatwość instalacji, a przede wszystkim – jego żywotność. Po pierwsze – należy dokonać właściwych pomiarów przestrzeni, w której chcemy zamontować okap. Jeżeli posiadamy meble w zabudowie, trzeba wziąć pod uwagę wymiary okapu. Możemy oczywiście zdecydować się na wersję kompaktową, ale ta – najczęściej – będzie działała mniej efektywnie. Wybór okapu kuchennego musimy więc uzależnić od miejsca, jakie mamy do zagospodarowania nad płytą indukcyjną, grzewczą czy kuchenką. Zakup powinniśmy też uzależnić od wymiarów naszej kuchni. Wydajność okapu dostosowuje się do metrażu pomieszczenia, w czym z pewnością pomogą specjaliści w salonie ze sprzętem AGD czy fachowcy, których poprosimy o montaż urządzenia. Na koniec trzeba pamiętać o sprawdzonej marce. Wybierajmy okapy kuchenne producentów, którzy specjalizują się w projektowaniu i produkcji tego rodzaju sprzętu. To zawsze gwarancja wydajności i żywotności urządzenia.

Rodzaje okapów kuchennych

Na rynku sprzętu AGD znajdziemy wiele zróżnicowanych modeli okapów kuchennych, przeznaczonych do różnego rodzaju zabudowań kuchni, a także – wariantu podłączeń wentylacyjnych, którymi dysponujemy w budynku. Okapy kominowe (inaczej – okapy przyścienne) montuje się bezpośrednio przy ścianie, co pozwala nam zachować sporo przestrzeni. Dzięki temu okap kuchenny kominowy wpisze się w niemal każdą aranżację wnętrza. Okap wyspowy to rozwiązanie do kuchni z wyspą, gdy urządzenie możemy zamontować na suficie. Okapy sufitowe (nie mylmy ich z wyspowymi) świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach minimalistycznych, o eleganckiej stylizacji. Instalujemy je w podwieszonym suficie. Okap podszafkowy również pozwala na ekonomiczne wykorzystanie przestrzeni, tym razem bezpośrednio pod szafką nad kuchenką, przez co stanowi swego rodzaju daszek nad płytą grzewczą. Okapy teleskopowe to również modele, które świetnie wpiszą się w meble zabudowane. Okap teleskopowy posiada wysuwaną szufladę, przez co możemy go zainstalować jako dno szafki kuchennej. Wśród modeli pod zabudowę wyróżnić możemy także okapy blatowe. Do najbardziej kompaktowych, których ingerencja w aranżację pomieszczenia pozostaje najmniejsza, zaliczamy okapy narożne.

Inne urządzenia, które zrewolucjonizują funkcjonalność Twojej kuchni

Gdy urządzasz kuchnię, warto zastanowić się także nad zakupem innych sprzętów, które zwiększą funkcjonalność tej przestrzeni, w zupełnie rewolucyjny sposób wpływając na komfort przygotowywania posiłków. Robot kuchenny to wielofunkcyjne urządzenie, najczęściej wyposażone w narzędzia do krojenia oraz ścierania warzyw, wyrabiania ciasta, ubijania białek i śmietany czy wyciskania owoców. Zastępuje więc większość sprzętów, które zajmują wiele miejsca w kuchennych szafkach. I w tym przypadku warto postawić na sprawdzoną markę. Roboty kuchenne Kitchen to gwarancja niezwykłej wielozadaniowości, trwałości, a także ekonomiczności pracy. 

źródło: artykuł partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button