reklama
Kategorie

Dni promocji zdrowia w Katowicach do 4 grudnia. Ale miejsc u specjalistów już brakuje!

W tej przychodni można wykonać około 60 zabiegów tygodniowo. Pieniędzy z miasta wystarczyło zaledwie na 20. Mimo że akcja profilaktyczna ma trwać trzy tygodnie, już po dwóch dniach na konsultację mogą liczyć tylko nieliczni.  W limicie zmieścił się m.in. Alojzy Żmudka. Podczas Jesiennych Katowickich Dni Promocji Zdrowia zbadał się u urologa. Szczęścia zabrakło mu jednak, kiedy chciał zapisać się na badanie cholesterolu. -Był, ale jak ja przyszedłem to już nie było, więc widocznie było bardzo mało – mówi Alojzy Żmudka, który skorzystał z Jesiennych katowickich dni promocji zdrowia. Bo jak to w promocji bywa i w tej znalazł się haczyk. Wprawdzie lista dostępnych specjalistów jest bardzo długa, bo z darmowych porad można skorzystać u kardiologa, urologa, okulisty czy diabetologa, to jednak na badania przeznaczonych zostało tylko 50 tysięcy złotych.

 

Już teraz większość dostępnych usług się wyczerpała. Zdaniem doktora Grzegorza Prokopowicza lepsza taka profilaktyka niż żadna, bo nawet w tych kilku wizytach czasem trafia się ktoś kto naprawdę potrzebuje pomocy. -Większość się kończy na pewno pozytywnie, chociaż jedna była niepokojąca, tak bym to nazwał, a jak się skończy to zobaczymy – mówi Grzegorz Prokopowicz, lekarz. Nie kończą się za to pieniądze na profilaktykę w Narodowym Funduszu Zdrowia, choć lista i tu jest długa. Za darmo można się zgłosić m.in. do programu profilaktyki chorób układu krążenia, chorób odtytoniowych, programu badań prenatalnych czy wczesną diagnostykę i leczenie jaskry. -Nie jest to zgłaszalność taka, na jaką byśmy liczyli, tym bardziej że jeśli chodzi np. o mammografię czy cytologię my płacimy za wszystkie badania także to nie jest kwestia finansów, jakiegoś ograniczenia, tylko chęci zgłoszenia się pacjenta i zadbania o własne zdrowie – mówi Małgorzata Doros, NFZ oddział w Katowicach.

reklama

 

Trwające właśnie dni promocji zdrowia to nie jedyna akcja prozdrowotna, jaką prowadzą Katowice. Rocznie na profilaktykę największe miasto w regionie wydaje milion złotych. -Są różne przedsięwzięcia. W tym roku miasto Katowice organizuje i finansuje bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dziewczynek w wieku 13 lat – mówi Jolanta Wolanin, naczelnik wydziału polityki społecznej UM w Katowicach. Do 4 grudnia na badania można się zgłaszać od poniedziałku do piątku w godz. od 9.00 do 18.00. Przed wyjściem dobrze jest sprawdzić jednak, czy bezpłatne konsultacje są jeszcze dostępne. Informacje można znaleźć na stronie internetowej www.katowice.eu.

 

 

reklama

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button