reklama
Kategorie

Dramatyczny stan powietrza w Rybniku! Żle jest też w Gliwicach, Zabrzu i Częstochowie! [SMOG NA ŚLĄSKU 15.02]

reklama

Rybnik: wartość pyłu zawieszonego PM10 wynosi 1678 proc. normy!, czyli 839,48 ug/m3. Norma to 50 um/m3!
Katowice: 247 ug/m3.
Zabrze: 690 ug/m3.
Gliwice: 553 ug/m3.
Częstochowa: 374 ug/m3.

 

Osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostałe osoby powinny ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu do niezbędnego minimum. Wszelkie aktywności fizyczne na zewnątrz są odradzane. Długotrwała ekspozycja na działanie substancji znajdujących się w powietrzu zwiększa ryzyko wystąpienia zmian m.in. w układzie oddechowym, naczyniowo-sercowym oraz odpornościowym.

reklama

 

Grupami ludności w szczególności narażonymi na drażniące działanie pyłu zawieszonego są:

  • osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób serca (zwłaszcza niewydolność serca, choroba wieńcowa), osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (astma, przewlekła choroba płuc), osoby starsze oraz dzieci.
  • osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia: uczucie bólu w klatce piersiowej, palpitacje serca, brak tchu, znużenie. 
  • osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, flegma, dyskomfort w klatce piersiowej, świszczący, spłycony oddech. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu występuje zwiększone ryzyko infekcji oddechowej.

 

Środki ostrożności, które powinny być podjęte to:

  • w przypadku poziomu 200 – 300 µg/m3 stężenia dobowego PM10  unikanie przebywania na otwartej przestrzeni przez najbardziej narażone grupy ludności, a pozostałe osoby powinny unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni, w szczególności połączonego ze znacznym wysiłkiem fizycznym.
  • w przypadku przekroczenia poziomu 300 µg/m3 stężenia dobowego PM10  najbardziej narażone grupy osób powinny pozostać w pomieszczeniach i nie przemęczać się, pozostałe osoby powinny unikać przebywania na otwartej przestrzeni.

 

Zwracamy się z apelem do mieszkańców o ograniczenie na czas przekroczeń poziomu alarmowego:

  • spalania paliw złej jakości takich jak muły i miały węglowe  oraz w miarę możliwości korzystanie w tym czasie z grzejników elektrycznych lub palenisk niskoemisyjnych na gaz lub olej opałowy (jeśli w gospodarstwie domowym występują alternatywne źródła ciepła),
  • palenia w kominkach, jeżeli nie stanowią one jedynego źródła ogrzewania mieszkań,
  • wychodzenia z domów, szczególnie przez osoby wrażliwe na zanieczyszczenia
  • spacerów z dziećmi.

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button