Artykuł PartnerskiArtykuł SponsorowanySilesia Flesz najnowsze informacjeSportStyl życia

E-bike podbija Śląsk

Trudności komunikacyjne to chleb powszedni dla mieszkańców wielu śląskich miast. Zatłoczone autobusy czy tramwaje nie zawsze stanowią atrakcyjną alternatywę dla samochodu. Na szczęście widać rosnącą popularność stosunkowo nowego, ekologicznego i praktycznego środka transportu – rowerów elektrycznych.

 

E-bike na ratunek śląskim miastom

Wiele osób szuka alternatywnego sposobu do przemieszczania się po zatłoczonych miastach. Oferowane przez prywatne firmy elektryczne hulajnogi wynajmowane na minuty są tego najlepszym przykładem. Jednak te nie zawsze sprawdzają się z uwagi na krótkie zasięgi, brak możliwości przewożenia rzeczy czy przede wszystkim wysokie ceny.

Dlatego też coraz więcej uwagi przykładane jest do rowerów z elektrycznym wspomaganiem. Są one bardzo praktyczne, nadają się do codziennych dojazdów do pracy lub na uczelnie, a koszty ich utrzymania są stosunkowo niewielkie.

Do niedawna mogła odstraszać cena ich zakupu, jednak dziś niedrogie elektryczne rowery miejskie i trekkingowe zaczynają się już od kilku tysięcy złotych, co stanowi ułamek kosztów nabycia nowego samochodu. Wybór jest ogromny, dlatego każdy może znaleźć model dla siebie, co widać chociażby tutaj: https://www.centrumrowerowe.pl/rowery/elektryczne/.

Powiązane artykuły

Zalety ekologicznego środka transportu zauważają już nie tylko sami mieszkańcy, ale i władze miast. Przykładem może być chociażby Jaworzno, gdzie można korzystać z rowerów elektrycznych w ramach miejskich wypożyczalni.

Wybierz elektryka, omiń korki

Dla wielu osób największą zaletą posiadania roweru elektrycznego jest możliwość płynnego poruszania się po mieście. Sieci dedykowanych ścieżek w wielu ośrodkach pozwalają już sprawnie omijać korki i przemierzać dystanse o wiele szybciej niż za kierownicą samochodu. Za przykład służyć może stolica województwa – Katowice, gdzie w 2022 roku, według danych CentrumRowerowe.pl, na każdy km2 powierzchni miasta przypadało aż 1,2 km ścieżek dla rowerów. Oznaczało to, że stosunek dróg rowerowych do publicznych wynosił aż 34%!

To rozwiązanie coraz częściej promowane jest także przez urzędy innych miast. Dobry przykład dają chociażby władze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, które nabyły 230 e-bike’ów, aby umożliwić pracownikom administracji oraz służbom mundurowym poruszanie się po obszarze miasta w sposób bardziej ekologiczny. 

Ciekawym trendem są także pojawiające się coraz częściej w Polsce rowery elektryczne typu cargo, które pozwalają przewieźć ze sobą niemal tyle, co w bagażniku samochodu. W specjalnych kufrach zmieścić można chociażby zakupy spożywcze, ale także podręczniki czy nawet większe przedmioty.

Przesiadka na rower elektryczny – kto na tym skorzysta?

Elektromobilność to trend, który można zauważyć w europejskich miastach już od wielu lat. Także w Polsce widać wyraźny wzrost zainteresowania tą formą transportu. I nie można się dziwić. Ma on wiele zalet. Wspomaganie napędu pozwala podróżować komfortowo, wspierając rowerzystę podczas pedałowania. W efekcie docierając do biura, szkoły albo do kawiarni na spotkanie ze znajomymi, nie trzeba martwić się przepoconą koszulką.

E-bike stanowi także świetny wybór dla seniorów oraz osób o słabszym przygotowaniu kondycyjnym czy z ograniczeniami ruchowymi, które jednak chcą brać udział we wspólnych wycieczkach ze znajomymi lub krewnymi. Wspomaganie pozwala na nierezygnowanie z aktywności na świeżym powietrzu.  

źródło: artykuł partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button