REKLAMA
Kategorie

Gdzie w góry na weekend? 5 najciekawszych miejsc

Polska oferuje wiele atrakcji turystycznych. Rozciągają się od Morza Bałtyckiego aż po malownicze Karpaty. W naszym kraju turyści najbardziej doceniają piękno nadmorskich plaż, urokliwe miasta i zróżnicowane pod wieloma względami góry. Niezależnie czy lubisz łagodne podejścia czy ekstremalne wspinaczki, w polskich górach znajdziesz coś dla siebie. Zanim jednak wyruszysz w podróż, warto dowiedzieć się, jakie przygody gwarantują poszczególne polskie pasma górskie. Które miejsce będzie najlepsze dla rodzin z dziećmi, a które idealnie sprawdzi się na wypad we dwoje? Tego dowiesz się czytając poniższy artykuł.

Tatry i najwyższy szczyt w Polsce

Tatry to najwyższe pasmo górskie leżące na terenie Polski. Innymi krajami należącymi do karpackiego łańcucha górskiego są: Słowacja, Czechy, Austria, Ukraina, Węgry, Rumunia oraz Serbia. Co roku wielu turystów z kraju i zagranicy odwiedza polską część Karpat. Zakopiańskie Krupówki tętnią życiem od rana do nocy. Ilość atrakcji i restauracji sprawia, że jest to miejsce dla ludzi w każdym wieku. Jeżeli mowa zaś o naturze, to polskie góry oferują multum możliwości aktywnego odpoczynku. Najpopularniejszymi z nich są wędrówki po malowniczych szlakach. Szczególnie dużo ludzi przyciąga piękno Morskiego Oka, Kasprowy Wierch i Giewont. Morskie Oko i trasa wokół całej Doliny Pięciu Stawów uznawane są za najpiękniejszy zakątek polskich gór. Oprócz tego warto zobaczyć też mniej popularne miejsca jak na przykład Czerwone Wierchy. Tatry oferują szerokie spektrum dla aktywnych fizycznie. Można tu uprawiać turystykę pieszą, wszystkie rodzaje narciarstwa, wspinaczkę, a także kolarstwo górskie. To wyjątkowe miejsce przyciągają turystów o każdej porze roku.

Bogata baza noclegowa pozwala na wybór dogodnego dla siebie lokum. Oprócz setek ofert hoteli można także skorzystać z siedmiu schronisk PTTK. Aby wczuć się lepiej w klimat, warto spróbować lokalnych potraw takich jak oscypki, kwaśnica, moskole i wiele innych.

Dodatkowym atutem jest piękno natury, z którym człowiek spotyka się na każdym kroku, spacerując po szlakach przecinających Tatrzański Park Narodowy. Tatry są świetnym kierunkiem jeśli szuka się urozmaiconej rozrywki. Jednego dnia można obcować z naturą, spacerując dolinami, następnego odpocząć i wyciszyć się nad jeziorkiem, trzeciego wpinać się po najwyższych polskich szczytach, a wieczorami zabawić się w góralskiej karczmie.

Powiązane artykuły

Termy – relaks dla ciała i duszy

Dla spragnionych relaksu obowiązkowym punktem wycieczki będzie Bukowina Tatrzańska, w której termy cieszą się renomą od wielu lat. Wody termalne to dobrodziejstwo dla ciała prosto z wnętrza Ziemi.

Wchodząc w Tatry, trzeba pamiętać, że są objęte ochroną w ramach Tatrzańskiego Parku Narodowego. Należy zapoznać się z zasadami zwiedzania obowiązującymi na tym terenie.

 

Pieniny przepełnione atrakcjami

Wybierając się w Pieniny, warto brać pod uwagę rezerwę czasową, żeby nie brakło nam czasu na zobaczenie wszystkich atrakcji. To kierunek dla tych, którzy nie lubią się nudzić. Warto skorzystać z przygód, sprawiających, że serce bije szybciej. Liczne atrakcje w Pieninach sprawią, że każdy znajdzie tu coś dla siebie bez względu na to, czy wolny czas chce spędzić aktywnie, czy zrelaksować się, odpocząć i podziwiać piękno przyrody.

Sprawdź długą listę atrakcji w Pieninach na blogu Port Pienin: https://portpienin.pl/blog/pieniny-atrakcje/

Szczawnica – najpiękniejsze uzdrowisko

Będąc w Pieninach, grzechem byłoby nie odwiedzić Szczawnicy. Jest to miejscowość uzdrowiskowa z niepowtarzalnym mikroklimatem, która oprócz profitów zdrowotnych oferuje moc atrakcji. Będąc tam, warto przespacerować się promenadą nad Grajcarkiem i zajrzeć do pijalni wód mineralnych i spróbować dobroczynnego wpływu natury prosto z serca Ziemi. Szczawnica może być idealną bazą wypadową, aby zatrzymać się i zaplanować górską wycieczkę.

 

Gdzie w góry na weekend? 5 najciekawszych miejsc (foto: materiał partnera)
Gdzie w góry na weekend? 5 najciekawszych miejsc (foto: materiał partnera)

Spływy Dunajcem

Dla fanów adrenaliny i wyskoku endorfin dobrą opcją będzie skorzystanie ze spływów Dunajcem. Tradycyjnym sposobem pływania po Dunajcu jest spływ z flisakami na tratwach. Są to rodzimi przewodnicy, którzy w klasycznych góralskich strojach oferują wycieczkę łodzią. W ostatnich latach wielu turystów rezygnuje ze standardowych spływów i wybiera formę, która pozwala na bardziej aktywne spędzenie czasu. W zależności od preferencji, do wyboru mamy kajak lub ponton. Trasa dzikim i wyboistym Dunajcem to nie lada gratka dla całej rodziny. Kajaki będą odpowiednie dla indywidualistów lub grup. Jeżeli wybieracie się w większym gronie, warto skorzystać z pontonu.

Więcej na temat spływu Dunajcem przeczytasz w tym artykule: https://portpienin.pl/blog/splyw-dunajcem-najwazniejsze-informacje-trasy-cennik/

Spływ Dunajcem kajakiem lub pontonem oferuje Port Pienin, który mieści się właśnie w Szczawnicy. Jest to dogodne miejsce, z którego turyści transportowani są wybranym przez siebie środkiem transportu do miejsca docelowego. W zależności od preferencji możemy wybrać przejazd busem, wycieczkę rowerową lub pieszą. Port Pienin posiada w ofercie pontony, które są w stanie pomieścić nawet 12 osób! Jest to sport dla wszystkich, bez względu na wiek i umiejętności. Dużym plusem jest to, że atrakcja jest całoroczna. Dla głodnych wrażeń dostępny jest zimowy spływ, na który nie trzeba zabierać ze sobą własnego, specjalnego ekwipunku. Port Pienin zapewnia dodatkowo ciepły ubiór na czas spływu.

Jeśli chcecie aktywnie spędzić czas w górach i interesują Was spływy kajakowe Dunajcem, koniecznie sprawdźcie ofertę Port Pienin w Szczawnicy: https://portpienin.pl/splyw-kajakowy-dunajcem/.

Najwyższe szczyty Pienin

W Pieninach najbardziej popularne polskie góry i ich szczyty to Trzy korony i Sokolica, które są wspaniałymi punktami widokowymi. Góry zimą posiadają niesamowity urok, jednak należy pamiętać, że wypady w góry latem są mniej wymagające ze strony technicznej i łatwiej jest zdobyć ich najwyższy szczyt.

Pieniny to także bogactwo architektury i ciekawych muzeów. Każdy turysta chcący poznać kulturę tego malowniczego regionu powinien odwiedzić Muzeum Pienińskie oraz grekokatolicką cerkiew łemkowską w Szlachtowej. W Muzeum Pienińskim znajdują się eksponaty związane z życiem górali pienińskich i historią Szczawnicy. Mieszczą się tam także ekspozycje etnograficzne oraz zbiory bibliograficzne.

Muzeum Pienińskiego Parku Narodowego prezentuje niezwykłe walory przyrodnicze, krajobrazowe, kulturowe oraz historyczne tego obszaru. Miejsce to umożliwia zapoznanie się z Pieninami, ich otoczeniem, a także fauną oraz florą tamtejszego regionu. Można tam również poznać zasady ochrony PPN.

Zamki w Czorsztynie i Niedzicy

Będąc w Pieninach, nie sposób pominąć atrakcji, którą są zamki z XIV wieku.

Zamek w Czorsztynie powstał około XIV wieku. Zachowane ruiny od 1996 roku są objęte opieką Pienińskiego Parku Narodowego. Dla turystów udostępnia się zachowane częściowo ruiny zamku górnego oraz średniego, a także Zieleniec i basztę Baranowskiego. Tarasy zamku górnego to świetny punkt widokowy. Przy dobrej widoczności można stamtąd zaobserwować panoramę roztaczającą się na Pieniny Spiskie, Jezioro Czorsztyńskie oraz Tatry. Z kolei z okien baszty Baranowskiego można zobaczyć panoramę Podhala. Z ruin widać także drugi pieniński zamek, który leży w Niedzicy.

Ciekawą atrakcją jest też rejs po Jeziorze Czorsztyńskim, które nazywane jest Morzem Pienińskim. Po zwiedzeniu zamku w Czorsztynie warto skorzystać z rejsu i przeprawy na drugą stronę, gdzie można zwiedzić zamek Dunajec.

Zamek Dunajec w Niedzicy obecnie podzielony jest na dwie części: muzealną oraz gościnną. W zachowanej historycznie części znajduje się więzienie z izbą tortur, izby straży, żupana i sypialnie ostatnich właścicieli budynku. Z tarasów widokowych widać całą okolicę. Oprócz warowni warto zwiedzić także Spichlerz i Wozownię.

Bieszczady na własną rękę

A może by tak…? Chyba każdy zna ten tekst. I nie ma w tym nic dziwnego. Bieszczady kojarzą się ludziom z ucieczką od zgiełku i spokojem. Malownicze południe Polski oferuje atrakcje fanom gór i spacerów. Przechadzki po polskich górach, na których leżą ścieżki parków narodowych Bieszczadów, pozytywnie wpływają na ciało i umysł. Dla wszystkich tych, którzy chcą się zresetować i zapomnieć o problemach codziennego dnia zaleca się górskie wędrówki. Ale nie tylko spacerowanie po licznych trasach jest atrakcją tych rejonów.

 

Zalew Soliński

Solina nie bez przyczyny jest jedną z najbardziej popularnych miejscowości turystycznych w Bieszczadach. Znajdujące się tam Jezioro Solińskie to największy w Polsce sztuczny zbiornik wodny retencyjno-energetyczny.  Zalew Soliński to idealna lokalizacja dla osób, które kochają połączenie gór z wodą i oferuje różnorakie atrakcje. Dla tych, którzy lubią czuć wiatr we włosach, dobrym pomysłem będą rejsy żaglówką. Dla mniej odważnych również się coś znajdzie. Rowerki wodne i kajaki to super zabawa dla całej rodziny, która pozwoli spojrzeć na piękno Bieszczadów z innej perspektywy. Dla kochających błogie lenistwo Jezioro Solińskie oferuje obszerne plaże oraz spacer zaporą.

Góry zimą posiadają magiczny urok. Szczególnie warto wybrać się na Połoninę Caryńską. W to klimatyczne miejsce prowadzi szlak z Ustrzyk Dolnych. Jeżeli marzy Wam się zobaczyć panoramę tych terenów, to wieża widokowa na Jeleniowatym będzie strzałem w dziesiątkę. Wycieczkę zaczyna się w Mucznem i na szczycie znajduje się konstrukcja drewniana licząca około 200 m.

Karkonosze

Przy granicy polsko–czeskiej można zwiedzić ciekawy region górski. Pomimo tego, że na terenie Polski leży zaledwie 1/3 całych Karkonoszy, to warto je odwiedzić. Najciekawsze atrakcje to pozostałości lodowcowe w Śnieżnych Kotłach, widok na Góry Izerskie, skałki o nazwie Czarcia Ambona i malownicze wodospady Szklarki i Kamieńczyka. Dla tych, co lubią odpoczywać aktywnie, nie lada atrakcją będzie wędrówka na Śnieżkę, która zaliczana jest do Korony Gór Polskich. Fanów architektury mogą zainteresować zabytki takie jak: Świątynia Wang o ciekawej historii, znany Zamek Chojnik, czy Park Miniatur w Kowarach. Będąc tam ,warto zajrzeć do urokliwych miasteczek takich jak Karpacz, Szklarska Poręba i Jelenia Góra.

Uzdrowiska, wodospady, wyciągi narciarskie, trasy rowerowe i zamki a do tego przepiękne widoki? To właśnie oferują Karkonosze. Jest to jeden z mniej popularnych górskich kierunków w Polsce. Dzięki temu, w porównaniu z popularnymi Tatrami, nie spotka się tu tłumów turystów i dużo łatwiej tu o pusty szlak i obcowanie z przyrodą sam na sam.

Pomimo tego, że Karkonosze nie są górami wysokimi, to mają wyraźnie ukształtowane i zróżnicowane piętra roślinne oraz ostry europejski klimat, który spotykany jest w wysokich górach europejskich. W Karkonoszach charakterystyczne są silne wiatry i gwałtowne zmiany pogody. Wybierając się tam, trzeba o tym pamiętać. Mimo niedużej wysokości, do wędrówek należy się odpowiednio przygotować i nigdy nie lekceważyć prognozy pogody.

Sudety – Góry Stołowe i nie tylko

Jeżeli jeszcze nie zdecydowaliście gdzie w góry, to dobrą opcją będą Góry Stołowe. To jedyne góry w Polsce góry płytowe. Dobra informacja dla rodzin z małymi dziećmi. Na najwyższy szczyt Gór Stołowych nie jest trudno wejść. To wyjątkowe polskie góry, których droga na szczyt prowadzi przez schody.

Najwyższy szczyt Gór Sowich o wdzięcznej nazwie Wielka Sowa należy do Korony Gór Polskich.

Leżące w Sudetach Błędne Skały są wyjątkowym miejscem, które tworzy skalny labirynt. Aby przez niego przejść, trzeba przeciskać się między skałami, co jest nie lada wyzwaniem. Ciekawostką jest, że własnie tu kręcono część zdjęć do filmów „Opowieści z Narnii”. Te polskie góry dosłownie zapierają dech w piersiach.

Podsumowanie

Jaki widać, Polska ma do zaoferowania wiele ciekawych propozycji. Zarówno rodzina z dziećmi jak i para, która preferuje ekstremalne wspinaczki znajdzie coś dla siebie. Jeżeli powyższe pozycje są już na waszej liście miejsc odwiedzonych i nadal zastanawiacie się „gdzie w góry?”, ciekawymi miejscami na weekendowy wypad mogą być Góry Świętokrzyskie, Beskid Żywiecki, Beskid Śląski, które również oferują piękne widoki i masę różnych atrakcji.

 

Artykuł sponsorowany

źródło: materiał partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button