reklama
Silesia Flesz najnowsze informacjeTVS VIDEO

Gigantyczna inwestycja w Zabrzu. Powstanie farma

Na trzech hektarach dawnego Miejskiego Składowiska Odpadów komunalnych w Zabrzu powstanie farma fotowoltaiczna. Jak mówią zabrzańscy urzędnicy to jedna z największych tego typu inwestycji na rekultywowanych terenach w Polsce. Budowa ruszy już w styczniu przyszłego roku i zakończy się w 2025 roku. 

Jak na razie jest tutaj ściernisko, ale już za 23 miesiące w tym miejscu powstanie ekologiczna farma fotowoltaiczna. To teren zrekultywowanej od 2010 roku części składowiska odpadów komunalnych.

„Zadanie, które będzie kosztowało prawie 9 mln złotych, dla którego 85% pozyskaliśmy środków zewnętrznych. To prawie 2 Mwp energii, a więc spora dawka energii . To wszystko warte jest tego wysiłku, który włożyliśmy do tego, aby stworzyć dość wyjątkowe warunki do zarabiania przez MOSIR na energii.” • mówi Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza

A zarabianie będzie możliwe poprzez sprzedawanie nadmiaru, pozyskanej z ogniw słonecznych, energii elektrycznej. Aktualnie na wszystkich obiektach MOSIR-u zużywane jest około 1.2 ( jednego i dwóch dziesiątych) Megawatopikia Mocy. Zanim ruszy produkcja energii odbędzie się przetarg i potrzeba wielu miesięcy planowania.

reklama

„Mam na myśli przede wszystkim umowę z tym projektantem, wykonawcą, ale również opartą o założenia wynikające z PFU, w postaci specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Bardzo istotną rzeczą jest, żeby dopasować się do wymagań wspierającego finansowo tą inwestycję, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, jak i do wymagań umowy z Tauronem dot. przyłączenia, określonych warunków przyłączenia do odbioru tej energii. To będzie poważne zadanie i właściwie na te wszystkie formalne sprawy przeznaczymy cały przyszły rok.” • mówi Zdzisław Trzepizur, prezes MOSIR w Zabrzu

Zamknięte i zrekultywowane na podstawie obowiązujących przepisów, składowiska odpadów przed upływem 50 lat od zamknięcia, zazwyczaj nie mogą zostać ponownie zagospodarowane. Jednak w niektórych przypadkach, min. takich jak farma fotowoltaiczna, jest to możliwe.

Autor: Karolina Komada

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button