Silesia Flesz najnowsze informacje

Gliwice: Droga rowerowa kosztem drzew

Jazda na rowerze jest przyjazna dla środowiska, ale wycinka już nie. Budowa drogi rowerowej w Gliwicach zaczęła się od usunięcia drzew i to na długim odcinku. Jednak bez wycinki nie udałoby się połączyć dzielnic z popularnym kąpieliskiem. Dlatego rowerzyści są mimo wszystko za.

Nowa droga rowerowa właśnie zaczęła powstawać w Gliwicach. Niektórzy uważają, że to będzie zbyt kosztowna inwestycja i nie chodzi tu o pieniądze tylko o wycinanie drzew.

Nieczęsto powstaje aż tak długi odcinek drogi rowerowej. Wzdłuż ul. Toszeckiej wybudowana zostanie łącznie 5-kilometrowa infrastruktura. Dzięki temu, żeby dojechać do popularnego kąpieliska w Czechowicach, nie trzeba będzie już korzystać z pobocza. Bez wycinki nowa droga nie mogłaby powstać.

– Żeby ta powstająca infrastruktura była zgodna z przepisami i standardami rowerowymi. Ja i my wszyscy bardzo ubolewamy nad tym, że ta wycinka była konieczna. Natomiast każdy inny przebieg przez Las Łabędzki wymagałby również wycinki w podobnym rozmiarze – mówi Tomasz Herud, Rowerowe Gliwice.

Stowarzyszenie popiera ten projekt i konsultowali go na każdym etapie. Nowe, w większości rowerowo- piesze połączenie, skomunikuje z Czechowicami Kopernik i Łabędy. Toszecką obecnie nie wszyscy dojadą do tzw. czeszek, bo nie jest tu zbyt bezpiecznie. Przejeżdżają tędy setki samochodów.

Powiązane artykuły

„To natężenie ruchu i prędkość, z jaką poruszają się kierowcy” – mówi Jadwiga Jagiełło-Stiborska, Zarząd
Dróg Miejskich w Gliwicach.

W trakcie prac wyciętych zostanie co najmniej 180 drzew, ale dokładna liczba nie jest znana. Infrastruktura dla rowerzystów powstaje na podstawie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej.

– Nasi pracownicy, którzy nadzorują tę inwestycję, jeżdżą w teren i sprawdzają z wykonawcą, jak można by ewentualnie ominąć drzewa. W ten sposób kilka drzew zostało już uratowanych – mówi Jagiełło-Stiborska z ZDM Gliwice.

W zamian ma zostać nasadzonych 220 drzew. Droga rowerowa za ponad 32 mln złotych ma być gotowa pod koniec tego roku. Jednak niewykluczone, że jeszcze w sezonie letnim uda się zakończyć większość prac.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button