Wiadomość dnia

Gliwice: Jeszcze więcej mandatów i kontroli? Palący śmieciami mogą spodziewać się kłopotów

Choć śląska uchwała antysmogowa zakazuje wykorzystywania w systemach grzewczych opału słabej jakości, nadal zdarza się, że mieszkańcy wrzucają do pieca fragmenty mebli, plastikowe butelki i inne śmieci. W takich wypadkach do akcji wkracza Straż Miejska. I nadal – jak zapowiadają w Gliwicach – będzie wkraczać.

 

 

TOP 5 SILESIA FLESZ: Jak się patynuje buty po śląsku i dlaczego prowadzący ma twarz jak Multipla? 😉


W 2018 r. strażnicy przeprowadzili ponad 2 tys. kontroli domowych palenisk. Tylko w styczniu br. nałożono 11 mandatów.

Zgodnie z tzw. uchwałą antysmogową, zabrania się spalania węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla, mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem, paliw, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm wynosi więcej niż 15%, a także drewna, którego wilgotność w stanie roboczym przekracza 20%. Za nieprzestrzeganie tych przepisów grozi mandat w wysokości do 500 zł. Nieprzyjęcie mandatu oznacza skierowanie przez strażników wniosku do sądu. Ten może nałożyć grzywnę nawet do 5000 zł.

Powiązane artykuły

Gliwicka Straż Miejska prowadzi regularne kontrole domowych palenisk, często w konsekwencji zgłoszeń zaniepokojonych sąsiadów „truciciela”. -Doraźne kontrole prowadzone są także w czasie standardowych patroli. Jeżeli strażnicy poczują niepokojący gryzący zapach albo zauważą dziwny kolor dymu wydobywającego się z pobliskiego komina, wkraczają do akcji-wyjaśnia Bożena Frej, Naczelnik Wydziału Profilaktyki i Komunikacji Społecznej Straży Miejskiej w Gliwicach.

W ubiegłym roku skontrolowano 2332 nieruchomości, mandaty nałożono w 72 przypadkach. W styczniu br. przeprowadzono ponad 300 kontroli i wystawiono 11 mandatów.

 

– Naszym zdaniem najważniejsza jest edukacja, ponieważ niektórzy nadal nie rozumieją, że paląc np. stare meble trują przede wszystkim samych siebie, dzieci, sąsiadów. Dlatego oprócz działań prewencyjnych i kontrolnych, prowadzimy także akcje edukacyjne – tłumaczy Bożena Frej, Naczelnik Wydziału Profilaktyki i Komunikacji Społecznej, Straży Miejskiej w Gliwicach.

Warto wiedzieć, że strażnicy mają prawo wejść do każdego domu, w którym zachodzi podejrzenie stosowania niewłaściwego opału. Uprawnienia funkcjonariuszy w tym zakresie określa art. 379 ustawy prawo ochrony środowiska. Po każdej takiej interwencji sporządzany jest protokół z kontroli spalania.

(źr: UM Gliwice)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button