reklama
Artykuł SponsorowanyKultura i rozrywka

Jak działa kamera termowizyjna?

reklama

Ludzkie oko pozwala na rejestracje fal obejmujących zakres światła widzialnego. Jest to zakres, który w fizyce jest nazywany mianem widmem światła białego. Co ciekawe, zakres barw w jakim widzi człowiek nie jest po pierwsze pełny, a po drugie niektóre organizmy widzą w innym zakresie barw. Przykładem są węże, które widzą fale podczerwone umożliwiające lokalizowanie obiektów cieplejszych od otoczenia nawet w warunkach słabej widoczności. Ludzkie oko oczywiście nie ma takich zdolności, ale technika jaką współcześnie dysponuje człowiek już tak! Narzędziem, które umożliwia odczytywanie fal podczerwonych jest kamera termowizyjna.

 

 

Jak działa kamera termowizyjna? (fot. funstarts33 / Shutterstock.com)
Jak działa kamera termowizyjna? (fot. funstarts33 / Shutterstock.com)

Zasada działania kamery termowizyjnej

Obiekty, które mają temperaturę większą od zera absolutnego, a więc wyższą od -273,15 stopni Celsjusza emitują promieniowanie, które da się odczytać w podczerwieni. Termowizja wykorzystuje tą zależność i pozwala odtworzyć odczytane promieniowanie na ekranie w postaci charakterystycznej mapy rozkładu temperatur (obraz tego typu jest nazywany termogramem). Cieplejsze fragmenty są wyróżnione innym kolorem niż chłodniejsze. W efekcie wystarczy szybkie spojrzenie na ekran by zauważyć, w którym miejscu są obiekty wyraźnie cieplejsze od otoczenia.

reklama

Co ciekawe, niektóre modele mają zintegrowane dalekomierze oraz są zintegrowane z celownikiem co szczególnie mocno doceniają myśliwi. Warto jednak wiedzieć, że funkcjonalności oraz jakość obrazu w poszczególnych kamerach termowizyjnych może mocno się od siebie różnić w zależności od wybranego egzemplarza, dlatego warto wybierać urządzenia renomowanych marek np. TETRAO optyka.

Jak działa kamera termowizyjna? (fot. Źródło zdjęcia: Irene Fox / Shutterstock.com)
Jak działa kamera termowizyjna? (fot. Źródło zdjęcia: Irene Fox / Shutterstock.com)

Zastosowanie kamery termowizyjnej

Kamera termowizyjna ma kilka ciekawych zastosowań np. w budownictwie do sprawdzania stanu izolacji termicznej, w energetyce, w medycynie oraz co najczęściej spotykane – w myślistwie i leśnictwie. Osoby spędzające czas na łonie natury za pomocą kamery termowizyjnej są w stanie dojrzeć zwierzęta w słabych warunkach oświetleniowych a także podczas mgły oraz gęstego śniegu lub deszczu. Za pomocą kamery termowizyjnej można obserwować zwierzynę na pastwiskach, w lesie oraz w gęstych zaroślach.

źródło: artykuł partnera

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button