Jak legalnie importować z Chin?
Z roku na rok rośnie zainteresowanie importem z Chin, nazywanych także ,,fabryką świata”. Mimo że chińskie towary znane są z niskich cen i często utożsamiane są z gorszą jakością, Chińczycy ciężko pracują by pozbyć się swojej reputacji. Jakość ich usług poprawia się, a firmy oferujące produkty niskiej jakości wypierane są przez te z wyższą jakością. ,,Made in China’’ ma coraz pozytywniejszy wydźwięk.
Mimo chęci rozpoczęcia interesu z Chińczykami, importerów często odstrasza bariera językowa i kulturowa. Ze względu na odległość ciężko jest także zaplanować podróż do Chin, by osobiście zweryfikować dostawcę i obejrzeć towar. Oprócz tego, sam proces importu z Chin jest dosyć skomplikowany. Jakie warunki należy więc spełnić, aby legalnie sprowadzić towar z Państwa Środka do Polski.
Założenie działalności
Pierwszą i najważniejszą formalnością jest zarejestrowanie swojej działalności. Forma nie ma znaczenia, może to być tak naprawdę jakakolwiek działalność gospodarcza. W dzisiejszych czasach jest to na tyle proste, że można to zrobić z domu – online. Wystarczy uzupełnić wniosek CEIDG-1 na ich stronie.
Rejestracja EORI oraz BDO
Numer EORI jest wymagany od każdego importera produktów spoza Unii Europejskiej, jest więc także konieczny przy imporcie z Chin. Bez niego nasze importowane towary zostałyby zatrzymane przez Urząd Celny, co wiązałoby się z dodatkowymi kosztami.
Uzyskanie numeru EORI jest bezpłatne i, podobnie jak zarejestrowanie działalności, możliwe online. Wystarczy założyć konto na stronie PUESC, a następnie uzyskać zaawansowany poziom konta. Na tym etapie należy już tylko wypełnić wniosek o numer EORI.
Rejestracja w BDO, czyli Bazie Danych Odpadowych, jest obowiązkowa dla wszystkich importerów wprowadzających na teren Polski produkty w opakowaniach, opakowania, opony, oleje smarowe, pojazdy, baterie lub akumulatory, czy sprzęt elektryczny i elektroniczny. Ma to przyczynić się do zniwelowania powstawania dzikich wysypisk oraz podnieść poziom recyklingu. Rejestracja wiąże się z dokonywaniem rocznych opłat oraz opłat produktowych od ilości wprowadzonych produktów do obrotu. Za prowadzenie działalności bez wymaganego wpisu do Rejestru BDO grozi grzywna lub nawet areszt.
Jak rozpocząć import z Chin?
Po rozprawieniu się ze wszystkimi formalnościami możemy bez obaw rozpocząć proces poszukiwania dostawcy. Należy być uważnym i rzetelnie się przygotować. Oszustwa nie są rzadkością, jeśli nie jesteśmy więc pewni wybranego dostawcy warto go zweryfikować.
Jeśli chcemy mieć pewność, że jakość wybranego towaru nas nie zawiedzie, zalecane jest także przeprowadzanie kontroli jakości w wybranej przez nas fabryce.
Kluczem do bezpiecznej transakcji z chińską firmą jest kontrakt sporządzony zgodnie z prawem obowiązującym w Chinach i spisany w języku mandaryńskim. Bez niego narażasz się na utratę pieniędzy, a szansa na to, że zostaniesz oszukany drastycznie wzrasta.
Odprawa celna
Następną czekającą na nas formalnością jest odprawa celna, gdzie naliczany jest podatek VAT według krajowej stawki oraz cło. Odbywa się ona w kraju, którego granicę nasz towar przekroczy jako pierwszą, jeśli nie korzystamy z usług firmy pośredniczącej mamy obowiązek stawić się tam osobiście. Przy odprawie wystawione zostaną dokumenty celne SAD lub PZC, będące podstawą księgowania.
Podsumowanie
Teraz już wiesz jakie warunki musisz spełnić, by legalnie i bezpiecznie zacząć importować z Chin. W razie jakichkolwiek wątpliwości, pytań lub chęci zagłębienia się w temat zachęcamy do udziału w szkoleniu na temat importu z Chin, na którym eksperci szczegółowo wyjaśnią wszystkie trapiące cię zagadnienia.
Artykuł sponsorowany
źródło: materiał partnera