Artykuł SponsorowanyBiznes

Jak rozwija się branża IT na Śląsku?

Branża IT od lat dynamicznie się rozwija – w związku z wysokim zapotrzebowaniem na profesjonalne usługi informatyczne specjaliści IT nie mają większych trudności ze znalezieniem dobrze płatnego i stabilnego miejsca pracy. Dobrym przykładem są tutaj Katowice i całe województwo śląskie. Sektor IT rozwija się w tym regionie w dynamicznym tempie i cały czas powstają nowe miejsca pracy. W poniższym artykule przedstawiamy charakterystykę branży IT na Śląsku.

 

Śląsk, czyli region nowych technologii 

Mimo iż dawniej Śląsk był uważany za centrum przemysłu wydobywczego, obecnie coraz częściej mówi się o nim w kontekście nowych technologii. Doskonałym przykładem jest tutaj impreza Intel Extreme Masters, czyli międzynarodowe mistrzostwa w sporcie, w których co roku bierze udział ponad 100 tysięcy osób. Tego rodzaju wydarzenia sprawiają, że Śląsk postrzegany jest jako region nowoczesny, dynamicznie rozwijający się, a jego pozycja nieustannie wzrasta. 

Korzystając ze strony https://mindworkers.pl/zatrudnij-talent/ pracodawcy z branży IT mogą skorzystać z profesjonalnego wsparcia w zakresie poszukiwania wykwalifikowanych specjalistów IT. 

Branża IT w województwie dolnośląskim rośnie w siłę 

Dynamiczny rozwój branży IT w Katowicach i całym województwie dolnośląskim jest widoczny gołym okiem. Jak pokazują dane Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, w Katowicach i całym regionie w branży IT zatrudnionych jest około 8 tysięcy osób. 

Katowice przyciągają także tym, iż jest to dynamicznie rozwijający się ośrodek miejski, który jest doskonale skomunikowany z innymi regionami Polski. Należy wspomnieć chociażby o autostradzie A4, Drogowej Trasie Średnicowej, wielu połączeniach kolejowych oraz dynamicznie rozwijającym się porcie lotniczym, który umożliwia podróże krajowe jak i międzynarodowe, co jest szczególnie istotne dla globalnych korporacji. 

Specjaliści IT pilnie poszukiwani 

Wyróżnikiem branży IT jest fakt, iż jest ona odporna na dynamicznie zmieniającą się sytuację gospodarczą. Podczas pierwszej fali pandemii COVID-19 sektor IT jako jeden z niewielu praktycznie wcale nie ucierpiał podczas gdy firmy z innych branż znacząco ograniczały zakres działalności bądź były zmuszone do zwalniania pracowników. 

Zapotrzebowanie na usługi w zakresie nowych technologii w dalszym ciągu jest wysokie i według prognoz specjalistów w najbliższych latach ma dalej wzrastać. Pracę mogą otrzymać zarówno wykwalifikowani seniorzy jak i juniorzy stawiający pierwsze kroki w branży. 

Liczba specjalizacji w branży IT jest tak duża, że znalezienie optymalnego zatrudnienia odpowiadającego naszym upodobaniom oraz predyspozycjom nie powinno stanowić większego problemu. 

Liczba ofert pracy mówi sama za siebie 

O pozycji Śląska w kontekście całej branży IT w Polsce najlepiej świadczą twarde dane statystyczne. W raporcie No Fluff Jobs „Rynek pracy IT w Polsce w 2021 roku” przedstawiono, w których miastach było najwięcej ofert pracy dla specjalistów IT. 

Najpopularniejsza okazała się Warszawa (23,22% wszystkich ofert), kolejno uplasował się Kraków (11,31% ofert), Wrocław (9,21% ofert), Poznań (5,13% ofert), Gdańsk (5,1% ofert) oraz właśnie Katowice z wynikiem 3,79% ofert. 

Autorzy raportu zauważyli, że powszechnym trendem na rynku pracy jest także możliwość wykonywania obowiązków zawodowych w formie zdalnej. Oznacza to, że dzięki takiemu rozwiązaniu wielu specjalistów z dowolnego regionu Polski może podjąć pracę w firmie mającej siedzibę w Katowicach. Jest to niewątpliwie ogromna szansa zarówno dla pracodawców, którzy mają nieograniczone możliwości w zakresie poszukiwania wykwalifikowanej kadry pracowniczej jak i dla pracowników, którzy chcieliby znaleźć możliwie najatrakcyjniejsze miejsce pracy. 

O dynamicznym rozwoju województwa śląskiego świadczy także wysokie wynagrodzenia 

Dowodem na dynamiczny rozwój całego śląskiego rynku pracy jest również średni poziom wynagrodzeń. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w marcu 2022 r. średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w województwie śląskim uplasowało się na poziomie 6 667 złotych brutto. 

Wyżej uplasowały się jedynie 4 województwa: dolnośląskie (6 711 złotych brutto), małopolskie (7 063 złote brutto), pomorskie (7 067 złotych brutto) oraz mazowieckie (7 947 złotych brutto). 

Na stronie https://mindworkers.pl/ można znaleźć więcej szczegółowych informacji na temat specyfiki rynku IT w Polsce. 

źródło: artykuł partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button