Jak usunąć pleśń z domu?
Pleśń jest bardzo niebezpieczna. Może wywoływać wiele chorób, w tym m.in. astmę. Z domu można usunąć pleśń na wiele sposobów, ale sprowadzają się one często do działań, które muszą być powtarzane. Dlatego najlepiej zapobiegać jej pojawianiu się. Skutecznym sposobem, aby to osiągnąć, jest montaż rekuperacji. Dlaczego? Przekonasz się w dalszej części tego artykułu!
Co to jest pleśń i jakie są przyczyny jej powstawania?
Niestety w wielu domach pojawia się pleśń. Widać ją głównie na ścianach i meblach. Ciemne wykwity to sygnał alarmowy dla właścicieli. To tak naprawdę grzyby, które rozprzestrzeniają się po całym domu. Kiedy znajdą się na ścianach, można liczyć się w przyszłości z remontem. Grzyby te wrastają bowiem w strukturę i ciężko się ich pozbyć.
Pleśń pojawia się i rozwija w budynkach, gdzie jest bardzo duża wilgotność. Zanieczyszczone powietrze, wysoka temperatura to warunki, które sprzyjają rozprzestrzenianiu się grzybów. Zatem jeśli w domu wentylacja nie działa, to pleśń może opanować ściany, a nawet meble. Tym samym może wywołać wiele chorób.
Jak zapobiegać powstawaniu pleśni?
Powietrze, jakie jest w domu, powinno być skutecznie wentylowane. Tradycyjne rozwiązanie grawitacyjne jest niestety zależne od wielu czynników, takich jak różnica ciśnień, temperatur, a także drożność przewodów. Co za tym idzie, w trakcie ciepłych miesięcy wentylacja taka nie pracuje w ogóle. Z kolei zimą wspomaganie jej poprzez otwieranie okien jest uciążliwe z uwagi na zimne powietrze, jakie wpada do domu. Jak więc zapobiegać powstawaniu pleśni?
Skutecznym rozwiązaniem jest montaż rekuperacji. To wydajny system wentylacji z odzyskiem ciepła. Dzięki niej możliwe jest ciągłe odprowadzanie zużytego i wilgotnego powietrza i doprowadzanie świeżego. Co za tym idzie, eliminowane są dogodne warunki dla rozwoju grzybów i powstawania pleśni na ścianach oraz meblach.
Jak rekuperacja zapobiega powstawaniu pleśni?
Rekuperacja to całkowicie inny system niż wentylacja tradycyjna. Przede wszystkim jej sercem jest urządzenie elektryczne zwane rekuperatorem, takim jak oferowane przez firmę JAWAR. To przez niego przechodzi zużyte oraz świeże powietrze. Dzięki takiemu urządzeniu rekuperacja jest procesem ciągłym, nie ma zatem konieczności specjalnego uruchamiania rekuperatora, a także wspomagania pracy wentylacji poprzez otwieranie okien. Wręcz przeciwnie – mogą być cały czas zamknięte. Rekuperator zajmuje się doprowadzeniem świeżego powietrza do pomieszczeń, co zwiększa komfort przebywania w budynku.
Powietrze, jakie trafia do rekuperatora z zewnątrz, poddawane jest filtracji. Już na wstępie eliminowane są z niego wszelkie możliwe zanieczyszczenia, w tym właśnie grzyby powodujące powstawanie pleśni. Powietrze z zewnątrz przechodzi dalej przez wymiennik ciepła, dzięki któremu przekazywana jest mu energia cieplna z powietrza pobieranego z pomieszczeń. Dalej jest ono transportowane do pomieszczeń odpowiednimi kanałami. Z kolei zużyte powietrze, z którego pobrano energię cieplną, jest wywiewane z domu. Tym samym w budynku zapewniona jest skuteczna wentylacja. Rekuperacja zapobiega pojawianiu się i rozwojowi grzybów, które mogą zniszczyć ściany, a także wywołać różne choroby u mieszkańców.
Podsumowanie
Pleśń w domu może wywoływać choroby, a także niszczyć ściany. Lepiej jest zapobiegać jej powstawaniu, niż męczyć z jej usuwaniem. Rekuperacja to sposób na eliminowanie grzybów z powietrza, jakie jest w domu. Stała wymiana powietrza zapobiega nadmiernej wilgotności i zbyt wysokiej temperaturze, a co za tym idzie, nie tworzy środowiska dogodnego dla rozwoju pleśni.
Artykuł sponsorowany
źródło: materiał partnera