reklama
Silesia Flesz najnowsze informacje

Szpital wstrzymał odwiedziny. COVID na oddziale

reklama

Wstrzymane odwiedziny na oddziale kardiologicznym w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu. Winny COVID. 

 

Na oddziale kardiologicznym w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju wstrzymane zostały odwiedziny. Na oddziale potwierdzono zakażenia koronawirusem. 

Odwiedziny są możliwe na pozostałych oddziałach.

reklama

W Polsce dominuje Omikron

W Polsce nadal dominuje wariant Omikron wirusa SARS-CoV-2 w obrębie, którego wyróżnia się różne podwarianty, jak Kraken (podwariant Omikron XBB. 1.5), Eris (podwariant Omikron EG. 5.1) oraz Pirola (podwariant Omikrona BA.2.86), który WHO umieściła na liście mutacji „do obserwacji”.

Obecnie jesteśmy w piku epidemii, której nikt nawet nie próbuje monitorować — wskazuje dr Paweł Grzesiowski w rozmowie z Portalem Samorządowym. Jak mówi, każdego dnia 50-60 tys. osób zaraża się koronawirusem.

W przebiegu COVID nadal dominują objawy grypopodobne, ale w ostatnim czasie widać też pewne zmiany w przebiegu choroby. 

Trzy nietypowe objawy COVID-19:

  • zaburzenia trawienne, jak biegunka;
  • wysypka na palcach dłoni i stóp;
  • splątanie lub delirium – może być głównym lub jedynym objawem COVID-19 u osób starszych.

W chwili obecnej większość pacjentów zgłaszających się do Podstawowej Opieki Zdrowotnej, czy do SOR-u są to pacjenci gorączkujący nawet do wartości 40 stopni i wyżej, ale także chorzy, którzy przede wszystkim zgłaszają bóle głowy, bóle mięśni, coraz rzadziej są to objawy, o których na początku mówiliśmy przy COVID-zie, czyli typowo kaszel, duszność, zmiany zapalne nad płucami, które byliśmy w stanie wysłuchać. Teraz często objawy przypominają grypę, czyli przede wszystkim wysoka temperatura, bóle mięśni, ogólne osłabienie, bóle głowy – mówi Paweł Banaś, specjalista chorób wewnętrznych.

Lekarze apelują też, aby osoby, które mają objawy, czy to grypowe, czy koronawirusa unikały kontaktu z innymi, albo nosiły maseczkę.

Nie zapominajmy, żeby za każdym razem, szczególnie w zamkniętych skupiskach stosować prewencję w postaci odległości od innych osób. Unikać skupisk przede wszystkim. Jeżeli to możliwe nosić maseczki ochronne, szczególnie podczas wizyty u lekarza, bo nie zawsze czy my jesteśmy chorzy, czy osoby wokoło nas i chodzą z innymi dolegliwościami – dbajmy o siebie nawzajem, stosujmy wzajemną prewencję – mówi Tomasz Bojkowski, WSSE w Katowicach.

 

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button