reklama
Kategorie

Jest porozumienie w PGG! Górnicy dostaną rekompensatę za pracę w weekendy

reklama

Koniec sporu zbiorowego w Polskiej Grupie Górniczej. W piątek przed południem związki zawodowe podpisały z zarządem PGG porozumienie, na mocy którego zwiększone zostanie przeciętne wynagrodzenie w spółce do 8200 zł brutto. Górnicy otrzymają również dodatkowe wynagrodzenie za pracę w weekendy.

 

– Chcieliśmy 8200 za 2021 rok jako kwotę bazową na 2022 do wszystkich przeliczeń. I chcieliśmy tę rekompensatę i podpisaliśmy porozumienie. Rekompensata będzie wypłacona 1 marca. Dlaczego 1 marca? Bo propozycje były, żeby ją wypłacić w lutym, natomiast wiemy, że w związku z tym nowym systemem podatkowym w lutym są dwa wynagrodzenia, więc ci ludzie mogliby nie odczuć, że otrzymali tę rekompensatę – mówi Bogusław Hutek, NSZZ „Solidarność”.

 

reklama
  • Nie będzie strajku i blokad – jest porozumienie w PGG

  • Górnicy z Polskiej Grupy Górniczej dostaną rekompensatę za pracę w weekendy

  • Przeciętne wynagrodzenie wzrośnie w spółce do 8200 zł brutto


PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Górnicy zapowiadają akcje protestacyjno-strajkowe na terenie całego województwa śląskiego [WIDEO]”

Koniec sporu zbiorowego w PGG. Podpisano porozumienie płacowe

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Katowicach. Co się będzie działo?


Bez strajku, za to z podwyżkami. Koniec sporu w PGG

W ostatnich tygodniach związkowcy prowadzili akcję protestacyjną poprzez blokadę torów, prowadzących z kopalń w kierunku elektrowni,

– Zapewniliśmy pracę kopalń niezakłóconą w przyszłych okresach, a więc dostawy paliwa węglowego do elektrowni, ciepłowni i gospodarstw domowych. Ustaliliśmy wszystkie newralgiczne punkty – mówi Tomasz Rogala, prezes zarządu Polskiej Grupy Górniczej.

Ale górniczych, newralgicznych punktów nadal jest dużo. Związki zawodowe czekają na spotkanie ze stroną rządową w sprawie umowy społecznej dotyczącej wygaszania kopalń. Czekają do 21 stycznia, później chcą zacząć kolejny protest.


ZOBACZ MATERIAŁ SILESIA FLESZ


Podwyżki w PGG zamiast protestów. Jest porozumienie z zarządem

– Mamy kolejne tematy, kolejne wyzwania, przed całym górnictwem. Będziemy mieli kolejne spotkanie, chodzi o żywotność kopalń, co dalej z polskim górnictwem. Tu czy zadowoleni? Tak naprawdę uzyskaliśmy środki, które ludziom się należały – mówi Rafał Jedwabny, WZZ „Sierpień ’80”.

Umowa społeczna, zawarta w ubiegłym roku pomiędzy związkami zawodowymi, a stroną rządową, zakłada stopniowe wygaszenie kopalń w regionie do 2049 roku.

 

autor: Paweł Jędrusik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button