reklama
Wiadomość dnia

Katowice, Sosnowiec, Zabrze, Gliwice. Gdzie pojadą nowe autobusy przyspieszone ZTM?

reklama

Priorytetem mają być pociągi, ale zanim powstanie kolej metropolitalna, to pojawią się przyspieszone linie autobusowe. Dziś Zarząd Transportu Metropolitalnego zaprezentował projekt nowej siatki połączeń.

 

 

TOP 5 SILESIA FLESZ sprawdza, kto wyleciał z partii za start w wyborach!

TOP 5 Silesia Flesz – premiera w niedzielę 19:50 w Telewizji TVS

reklama

-Jeżeli chodzi o szkielet połączeń, to dla każdego obszaru metropolitalnego takie połączenia szynowe, kolejowe są najważniejsze. One są najszybsze w tej chwili. Mamy rozbudowaną sieć kolejową na naszym terenie. Chodzi o to, aby wykorzystać ją w jak najlepszy sposób. Robimy to kolejnymi krokami. Przede wszystkim zwiększamy prace przewozową na istniejącej infrastrukturze przy wykorzystaniu obecnego taboru – mówi Grzegorz Kwitek, członek zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

 

Kolej metropolitalna z prawdziwego zdarzenia powstanie najwcześniej za 10 lat. Zanim to się stanie, Metropolia chce uruchomić dodatkowe przyspieszone linie autobusowe pomiędzy miastami oraz takie dowożące pasażerów do przystanków na trasie tych linii.

-Dostaniemy się do centrum miasta naprawdę z jednego do drugiego w bardzo szybki sposób i potem te linie metropolitalne w kolejnej części naszych prac będziemy wiązali z istniejącą siatką, więc w takich dużych punktach przesiadkowych będzie można się dogodnie przesiąść, pojechać dalej, zintegrowana taryfa także myślę, że to duże ułatwienie – mówi Małgorzata Gutowska, dyrektor Zarządu Transportu Metropolitalnego.

 

 

Kursowanie nowych linii ma uwzględniać szczyty komunikacyjne i liczbę pasażerów To zresztą dopiero początek zmian. Docelowo po stworzeniu kręgosłupa transportu publicznego nastąpi analiza pozostałych połączeń.

-Tutaj jest oczekiwanie i społeczeństwa i w ogóle systemu, który nie był dosyć długo zmieniany. Zdajemy sobie sprawę, że niektóre linie jeżdżą zbyt długo, nie które jeżdżą do obszarów do których nie ma potrzeby. Staramy się to co prawda na bieżąco monitorować, ale takie zmiany są trudne do realizacji, ale jeżeli zrobimy to w taki można powiedzieć systemowy sposób, to będziemy się starać żeby poprawić jakość połączeń – mówi Aleksander Sobota, zastępca dyrektora ds. przewozów ZTM.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

NOWOŚCI W TVS! Sprawdźcie naszą jesienną ramówkę!

Śląskie: Tragiczna śmierć piłkarza! Zginął w wypadku samochodowym!

Piwnica w Będzinie kryła pewną tajemnicę…

Szacuje się, że nowa siatka połączeń zacznie funkcjonować pod koniec 2021 roku.

autor: Sandra Hajduk

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button