reklama
Kategorie

Katowiczanie dostaną 20 mln zł do podziału

reklama

W związku ze zwiększeniem puli środków z budżetu miasta na zadania z Budżetu Obywatelskiego wprowadzony został podział zadań na lokalne (dzielnicowe) oraz ogólnomiejskie. 3 miliony złotych na zadania ogólnomiejskie zostaną przeznaczone na pomysły dotyczące kilku jednostek pomocniczych, bądź takie, z których będą mogli korzystać mieszkańcy całego miasta. Pozostała kwota została podzielona na poszczególne jednostki pomocnicze, podobnie jak w roku ubiegłym – 60% podzielono proporcjonalnie do liczby mieszkańców zameldowanych w każdej jednostce pomocniczej, natomiast 40% rozdysponowano w równych częściach pomiędzy wszystkie jednostki.

 

Zarządzenie w sprawie budżetu obywatelskiego na 2016 rok wprowadza nową możliwość wnioskowania o zadania, które bylyby zlokalizowane na terenach Skarbu Państwa, będących w użytkowaniu wieczystym miasta Katowice. Podobnie jak w roku ubiegłym można również składać wnioski zlokalizowane na terenach wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni mieszkaniowych, jednak w tych przypadkach każdorazowo niezbędne jest uzyskanie zgody na ich realizację od zarządcy terenu. Pomysłodawca we wniosku – oprócz podania szacunkowego kosztorysu czy dokładnej lokalizacji zadania – powinien uzasadnić potrzebę jego realizacji oraz wskazać potencjalnych beneficjentów.

reklama

 

W przypadku projektów lokalnych wnioskodawca musi być zameldowany na terenie jednostki pomocniczej, dla której składa wniosek, oraz zebrać przynajmniej 15 podpisów osób zameldowanych w tej samej jednostce. Projekty ogólnomiejskie mogą składać osoby zameldowane w Katowicach, które zbiorą minimum 45 podpisów pod swoim projektem.

 

W II edycji Budżetu Obywatelskiego zmieniono również zasady głosowania. Każdy mieszkaniec będzie dysponował trzema punktami na projekty lokalne i trzema na ogólnomiejskie, które może rozdzielić na jeden projekt (3 punkty), dwa projekty (2 i 1 punkt) lub trzy wybrane przez siebie projekty (po 1 punkcie na każdy). Wprowadzony zostanie także próg minimalnego poparcia, jakie musi zdobyć w głosowaniu dany projekt, żeby mógł zostać zrealizowany. W przypadku projektów lokalnych będzie on wynosił 45 punktów, a dla ogólnomiejskich 135 punktów. Ten zabieg ma zapobiec rekomendowaniu do realizacji tych zadań, które na etapie głosowania uzyskały nikłe poparcie społeczności. Akcja informacyjna, dotycząca zasad jakimi będzie się rządził Budżet Obywatelski Katowic 2016 rusza już w marcu tego roku. Projekty do niego będzie można zgłaszać do połowy maja, a zadania weryfikowane będą do 25 sierpnia.

 

 

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button