RegionWiadomość dnia

Kiedy ruszą kąpieliska pod gołym niebem? Koronawirus wszystko spowolnił [WIDEO]

Zwykle o tej porze czynna była już większość kąpielisk i odkrytych basenów. W tym roku jest inaczej. Epidemia koronawirusa powoduje, że większość miast dopiero przygotowuje się do uruchomienia kąpielisk.

 

 

Zrobiliśmy program bez ani jednego polityka!!! TOP 5 Silesia Flesz
PREMIERA TOP 5 Silesia Flesz w każdą niedzielę o 19.50!


 

-Już dzieci pytają, już widzieli, że na kalinowej już tam gdzieś jest otwarte i pytają się kiedy będzie otwarte tutaj, mówię niebawem (śmiech) także jak będzie otwarte to na pewno pójdziemy – mówi Tomasz, mieszkaniec Sosnowca.

Baseny letnie w sosnowieckich dzielnicach Sielec i Niwka mają zostać otwarte 1 lipca. Na obu obiektach klienci będą wpuszczani w dwóch turach po 1000 osób na pływalni w Sielcu i po 500 na Niwce. Pomiędzy turami nastąpi godzinna przerwa techniczna, w trakcie której personel zdezynfekuje wszystkie atrakcje i przestrzeń, z której skorzystali mieszkańcy. Dodatkowo na wejściu każdy będzie wypełniał ankietę o aktualnym stanie zdrowia. Personel będzie również prowadził pomiar temperatury ciała.

-Oby nam sprzyjała pogoda. Warunki atmosferyczne żeby były takie ,które pozwolą na to aby maksymalnie z tych 2 miesięcy w tym sezonie skorzystać. Myślę, że w dobie tych ostatnich miesięcy należy się sosnowiczanom i okolicznym mieszkańcom, bo oni też korzystają z naszej pływalni, troszeczkę relaksu i wypoczynku – mówi Arkadiusz Hrabi, kierownik pływalni letniej Sielec.

Epidemia koronawirusa powoduje, że większość miast dopiero przygotowuje się do uruchomienia kąpielisk
Epidemia koronawirusa powoduje, że większość miast dopiero przygotowuje się do uruchomienia kąpielisk

Zupełnie inaczej cała sytuacja wygląda w Katowicach. Tu na razie nikt nic nie wie. Plan zakłada otwarcie basenów Rolna i Bugla już w piątek, jednak MOSiR czeka też na zgodę od sanepidu. Szczegółów na temat funkcjonowania obiektów na razie nie ma

– Pamiętajmy, że koronawirus nie zniknął. Dlatego też pamiętajmy o zdrowym rozsądku i dystansie społecznym i korzystajmy z głową z tych obiektów zaznacza Ewa Lipka, rzecznik UM Katowice.

 

Nie wiadomo ile osób będzie mogło wejść na kąpieliska. Na katowickiej Bugli, wstępnie mowa jest o 2500 osób, które jednocześnie będą mogły przebywać na terenie kąpieliska oraz 150 w samych basenach. Toalety, przebieralnie, szatnie oraz bramki wejściowe przygotowane są tak by wszędzie zachować obowiązkowy dystans społeczny. Oszczędności związane z epidemią koronawirusa powodują, że na kąpieliskach będzie mniej personelu niż zwykle.

-Dla nas jako osób, które będą tutaj pilnować będzie to ciężkie i prosimy o wyrozumiałość osób, które tu będą też przychodziły korzystać z obiektu Bugla. Myślę, że będziemy sobie jedni drugim pomagać – mówi Dariusz Hypa, zastępca kierownika pływalni letniej Bugla.

 

Są też miasta, które swoje kąpieliska już otworzyły. Od początku czerwca działa to w Gliwicach Czechowicach, na których mieści się m.in. wodny plac zabaw. Tu zasady są analogiczne jak na zwykłych placach zabaw dla dzieci. Opiekunowie powinni zakrywać nos i usta, ale dzieci już nie.

-Czechowice cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców i nie tylko ponieważ przyjeżdżają też osoby spoza miasta, frekwencja w sezonie letnim zawsze była duża, myślę że w tym roku frekwencja będzie równie wysoka – mówi Iwona Janik, rzecznik prasowy MZUK Gliwice.

 

Tak naprawdę do końca nie wiadomo jak powinni się zachowywać użytkownicy otwartych kąpielisk. Mimo to, pracownicy sanepidu są spokojni.

-Myślę, że na tym etapie można jak najbardziej korzystać z tej rekreacji, niemniej jednak trzeba zachować tutaj zasady zdrowego rozsądku – mówi Natalia Klakus, Powiatowa Stacja Epidemiologiczna-Sanitarna w Katowicach.

Wsłuchując się w wypowiedzi przedstawicieli miast wygląda na to, że to właśnie zdrowy rozsądek, a nie reżim sanitarny będzie w tym sezonie na kąpieliskach najbardziej pożądany.

 

autor: Bartosz Bednarczuk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Śląskie: Tu Andrzej Duda zyskał rekordowe poparcie! Jaka to gmina?

Katowice: Osunięcie ziemi i zamknięty wiadukt na DK 86 skomplikuje życie kierowcom na kilka miesięcy!

Od środy można składać wnioski o świadczenie „Dobry Start”. Na razie tylko w formie elektronicznej

 

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close