Kultura i rozrywka

Kieliszki do wina – jakie powinnaś mieć w swoim domu?

W każdym domu obowiązkowo musi być zestaw kieliszków do wina musującego czy szampana. Na sylwestra czy podczas wznoszenia toastu urodzinowego, nie podasz przecież żadnych innych kieliszków, jak tylko szampanki. I dobrze, bo odpowiednie kieliszki do szampana zapewniają głęboki smak i utrzymują dobrą temperaturę trunku.

 

Tą samą zasadą kieruj się przy serwowaniu wina czerwonego, likieru czy martini. Kieliszki bowiem nie stanowią tylko elementu dekoracyjnego. Sprawdź więc, jakie kieliszki do jakiego wina powinnaś serwować w swoim domu.

Wybierz odpowiednie kieliszki

Nie trzeba być wytrawnym sommelierem, by wiedzieć, że inne kieliszki serwuje się na przykład do wina czerwonego, a inne do białego. Z drugiej strony gdzie to wszystko pomieścić? Kieliszki do wina czerwonego, osobne do wina białego, jeszcze szampanki, likierówki i obowiązkowo kieliszki do Martini, takie z których pijał sam James Bond. Na taki asortyment szklany musisz mieć spokojnie jedną szafkę albo całkiem sporą witrynę w jadalni. Machasz więc na to wszystko ręką, w końcu w Twoim domu mogą być kieliszki uniwersalne –  takie i do wina białego i do czerwonego, ale i w razie potrzeby też do Martini. Czy aby na pewno? Rozmiar, kształt, ale nawet grubość szkła bezpośrednio wpływa na sam smak trunku. Wino czerwone lubi np. pokojową temperaturę, jak koniak, ale wino białe czy wino musujące musi być wręcz mocno schłodzone, a jeśli go zbyt szybko ogrzejesz, to straci swój bukiet smakowy. Dlatego jeśli nie masz zbyt wiele miejsca w kuchni, to zastanów się, jakie wino serwujesz najczęściej i do takiego dobierz właściwe kieliszki.

Czym kierować się przy wyborze kieliszków?

  • kieliszki do wina powinny być na długiej nóżce – zapobiega to palcowaniu szkła, ale i ogrzewaniu trunku. Dlatego zwłaszcza kieliszki do wina białego czy kieliszki do szampana powinny mieć długą wygodną w trzymaniu nóżkę,
  • szkło kieliszków nie musi być zbyt grube, nie jest też regułą, że musi być przezroczyste, choć w przypadku wina czerwonego, likierów czy szampana efekt jest zdecydowanie lepszy przy przezroczystym, gładkim szkle,
  • najlepiej jeśli szkło można włożyć do zmywarki, ale dla utrzymania idealnego wyglądu przez długi czas, kieliszki powinno się myć ręcznie pod ciepłą wodą z odrobiną płynu do mycia naczyń,
  • głębokość i wielkość kieliszków jest uzależniona od rodzaju wina, jednak warto pamiętać, że np. czerwone wino lubi „oddychać”, dlatego nawet w większych kieliszkach zapełnia się je maksymalnie do 1/3 powierzchni, dzięki czemu wino uwalnia swój aromat i wydobywa się lepszy jego smak.

Jakie kieliszki do czerwonego wina?

Wiele osób w swoim domu posiada jeden komplet kieliszków i do wina białego i czerwonego. Latem lepiej smakuje schłodzone białe wino, natomiast z zimowym popołudniem lepiej komponuje się wino czerwone. Można więc zamiennie używać kieliszków? Jeśli chcesz wydobyć z wina wszystko, co najlepsze, to nie.

kieliszki do czerwonego wina (foto: materiał partnera)
kieliszki do czerwonego wina (foto: materiał partnera)

Kieliszki do wina czerwonego https://www.amart.pl/category/kieliszki-do-wina-czerwonego są większe i bardziej pękate niż kieliszki do białego wina. Takie kieliszki są szersze, by wino nabrało lepszego smaku i aromatu. Najbardziej popularne są tak zwane kielichy burgundzkie, które zapewnią Ci również opcję serwowania piwa czy czerwonych aperitifów. Kieliszki do wina czerwonego przybierają też formę tulipana, takie są nieco dłuższe i węższe. Takie kieliszki odznaczają się elegancją i również zapewniają odpowiednie walory smakowe, podczas delektowania się winem.

Kieliszki do białego wina

Białe wino najlepiej smakuje, kiedy jest odpowiednio chłodzone. Dlatego ważne jest, by również podczas samej degustacji wina, dbać o odpowiednie warunki – niską temperaturę trunku i utrzymanie delikatnego aromatu. Dlatego kieliszki do wina białego mają przede wszystkim długą, smukłą nóżkę, dzięki czemu przy chwytaniu, nie ogrzewa się wina dłońmi. Ważna jest też czasza kieliszka, która jest smuklejsza i lekko rozchylona ku górze. Takie kieliszki wybierzesz również, jeśli w lodówce chłodzi się wino różowe.

Kieliszki do wina białego https://www.amart.pl/category/kieliszki-do-bialego-wina powinny być wykonane z gładkiego i przezroczystego szkła, ale jeśli wyjątkowo cenisz sobie estetykę i wyszukany styl, to zerknij na kieliszki, których brzeg zdobiony jest np. w piękny sposób złotem. Takie kieliszki niezwykle dobrze podkreślą barwę trunku i wkomponują się w każdą uroczystość w Twoim domu.

kieliszki do białego wina (foto: materiał partnera)
kieliszki do białego wina (foto: materiał partnera)

Kieliszki do białego wina nie muszą być jednak tylko bardzo wysokie. Ważniejsze jest, by odpowiedni kształt kieliszka zapewniał trunkowi idealną temperaturę i aromat. Takie kieliszki jak np. Royal Leerdam Ballon będą świetnym rozwiązaniem, zwłaszcza, że sprawdzą się również przy serwowaniu wody czy soków podczas uroczystego obiadu czy urodzinowej kolacji.

Jakie wybrać kieliszki do szampana?

Szampan czy wino musujące to trunek zarezerwowany absolutnie na specjalne okazje. Musi być więc wytwornie i elegancko. Takie jednak również są np. płaskie szampanki, określane rodzajem pucharka. Te z kolei mogą szybko pozbawić Cię radości delektowania się szampanem. W pucharkach trunek szybko bowiem traci swoje walory – ulatują bąbelki i temperatura wina musującego jest o wiele wyższa. Takie kieliszki sprawdzą się z kolei do napojów słodkich, których składnikiem jest również szampan, np. Lila Crystal albo Silver Top. Jeśli jednak ze względu na ograniczoną przestrzeń potrzebujesz bardziej uniwersalnych kieliszków do szampana, to wybierz formę flet – wysokie i wąskie kieliszki do szampana. W takim kieliszku bąbelki nie będą się zbyt szybko ulatniać i utrzyma się optymalna temperatura. Szampan to królewski trunek, dlatego wymaga naprawdę właściwej oprawy. Możesz dodać do niego świeże truskawki ale też wybrać kieliszki do szampana ze specjalnymi zdobieniami – czarną nóżką czy złotą obręczą.

Kieliszki do likieru i nalewki – potrzebujesz czegoś ekstra?

Słodki likier czy domowa nalewka z przepisu jeszcze prababci wymaga nie tylko właściwej oprawy ale i mniejszego szkła. Kieliszki do likieru i nalewki są więc zdecydowanie mniejsze, wykonane najczęściej w kształcie tulipana na dłuższej nóżce. Takie kieliszki idealne są, by poczęstować gości odrobiną nalewki czy zaserwować słodki likier. Kieliszki do likieru czy nalewki mogą być jednak bardziej płaskie, te będą niezastąpione, jeśli w Twoim domu często serwujesz brandy albo winiaki.  Zarówno likier jak i nalewka powinna być podawana w mniejszym kieliszku. Trunek należy chronić przed dostępem zbyt dużej ilości powietrza, by nie utracić jego głębokiego smaku oraz właściwej konsystencji. Nie należy podawać likieru w tradycyjnych kieliszkach do wódki. Istotną rolę odgrywa tu bowiem nóżka, za którą można chwycić kieliszek, by nie doprowadzać do zbyt szybkiego ogrzania likieru czy nalewki. Jeśli Twoja nalewka wiśniowa bądź domowego przepisu likier kawowy czy ziołowy, jest nieodłącznym elementem spotkań rodzinnych, to idealne będą kieliszki do likieru w eleganckiej oprawie.

Kieliszki do Martini

Martini to jeden z najpopularniejszych półwytrawnych wermutów włoskich. Świetnie smakuje z lodem, z dodatkiem Sprite albo w połączeniu z zieloną herbatą i miętą. Jeśli jak James Bond lubisz Martini wstrząśnięte, ale niezmieszane, to koniecznie musisz wybrać odpowiednie kieliszki do Martini. Najlepszym wyborem jest koktajlówka, czyli stożkowaty dołem kieliszek na smukłej nóżce. Martini lubi chłodne temperatury, dlatego nie należy go ogrzewać dłońmi. Większa pojemność kieliszka z kolei pozwoli dodać do trunku dwie kostki lodu albo ulubioną przez Bonda oliwkę. Kieliszek napełnij tylko do połowy, nie tylko jeśli chcesz udekorować go plasterkiem cytryny, ale również, by zapewnić sobie jak najlepszą temperaturę napoju. Takie kieliszki do martini warto mieć w domu, nawet jeśli nie często sięgasz po włoskie wermuty. Świetnie nadają się bowiem także do przyrządzania koktajli i aperitifów.

kieliszki do martini (foto: materiał partnera)
kieliszki do martini (foto: materiał partnera)

Masz teraz mały zawrót głowy i właściwie nie wiesz, od czego zacząć uzupełnianie braków w swoim barku? Spokojnie. W serwowaniu drinków, napojów, czy win ważna jest estetyka, w końcu to najpierw Twoje oczy decydują, czy chcesz czegoś skosztować. Podobnie jest z gośćmi. Dlatego likier podany w kieliszkach od wódki czy szampan w kieliszkach od wina białego, może spowodować zupełnie inny efekt od tego oczekiwanego. Nie musisz jednak od razu kupić wszystkich opisanych kieliszków. Na początek zastanów się, jakie napoje serwuje się  u Ciebie w domu. Następnie wejdź na amart.pl i zobacz setki modeli. Wiedza o kieliszkach przyda się również jeśli chcesz np. koneserowi dobrej brandy czy miłośnikowi martini sprawić wyszukany prezent i podarować właściwe kieliszki. Wtedy warto wybrać takie, jakie zaserwowałby sam sommelier w najlepszej restauracji.

 

źródło: artykuł partnera
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close