reklama
KategorieZdrowie

Kierunek Zdrowie: Choroby jelit czasem widać w oczach

reklama

Ból brzucha, zaparcia, a może, biegunka albo wymioty. To mogą być być objawy chorych jelit. Ale bywają też takie, które mogą zmylić, ot choćby bóle stawów, zmiany skórne czy problemy z oczami.  Nie przesłyszeli się Państwo. Niektóre choroby jelit widać w oczach.

 

ZOBACZCIE NAJNOWSZY ODCINEK PROGRAMU KIERUNEK ZDROWIE!

Kierunek Zdrowie: Choroby jelit czasem widać nawet w oczach!

reklama

Kierunek Zdrowie. Tym razem o diagnozowaniu i leczeniu chorób jelit.

Choroby jelit są częstą przyczyną dolegliwości z przewodu pokarmowego z bólem brzucha na czele. Warto wiedzieć, jakie inne objawy mogą świadczyć o chorobach jelit oraz jakie są najczęstsze schorzenia tych odcinków przewodu pokarmowego.

SILESIA FLESZ NAJNOWSZE VIDEO

– Większość chorób jelit ma wiele wspólnych objawów, ponadto większość z nich może wystąpić też w innych schorzeniach, nie tylko dotyczących przewodu pokarmowego. Dlatego diagnostyka dolegliwości jelitowych jest często skomplikowana i wymaga wielu badań – przekonuje dr n. med. Dawid Szkudłapski, gastroenterolog z Oddziału Gastroenterologii i Onkologii Przewodu Pokarmowego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 w Sosnowcu.

 

Pomimo ponad 100-letniej tradycji leczenia chorób jelit nadal są takie, których przyczyny pozostają zagadką. 

To nieswoiste zapalenia jelit. Coraz więcej osób na nie choruje. Należą do nich wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz choroba Leśniowskiego-Crohna.

W przebiegu tej choroby z nieznanych przyczyn dochodzi do zapalenia i uszkodzenia błony śluzowej.

Objawy wrzodziejącego zapalenia to głównie: biegunka (nawet do kilkunastu wypróżnień na dobę) z domieszką krwi, ponadto osłabienie i utrata masy ciała, rzadziej gorączka.

 – Temat nieswoistych zapaleń jelit jest coraz bardziej aktualny ze względu na wzrost zapadalności na te choroby – wyjaśnia dr n. med. Dawid Szkudłapski. -Problem jest ważny, bo dotyczy głównie ludzi młodych, choroby te uniemożliwiają im normalne funkcjonowanie – tłumaczy.

Nieswoiste choroby zapalne jelit przede wszystkim manifestują się w przewodzie pokarmowym, istnieje jednak grupa pacjentów, aż 30 proc.. u których występują objawy pozajelitowe.

– To one sprawiają największe problemy diagnostyczne. Często pierwszym symptomem nieswoistych chorób zapalnych jelit są zmiany skórne, objawy oczne, związane z układem kostnym, osteopenią, osteoporozą, zmiany stawowe i to co dla gastroenterologów istotne,  to objawy wątrobowe – dodaje dr Szkudłapski.

Jego zdaniem, objawy stawowe, takie jak bóle i obrzęki, czasami mogą nawet wyprzedzać o kilka miesięcy właściwe objawy jelitowe.

W przypadku choroby Leśniowskiego-Crohna najczęściej obserwuje się bóle brzucha, lokalizujące się w 1/3 przypadków w prawym dole biodrowym, co może imitować zapalenie wyrostka robaczkowego. Błędne rozpoznanie prowadzi dość często do interwencji chirurgicznej w celu usunięcia wyrostka i dopiero badanie histopatologiczne pobranej w trakcie zabiegu tkanki pozwala na postawienie prawidłowej diagnozy.

Chorobą która budzi największy strach jest rak jelita grubego.

W 90% rozwija się z polipów gruczolakowych i występuje najczęściej w starszym wieku.

– Najlepszym sposobem na jego wykrycie jest wykonanie kolonoskopii.  W Polsce rak jelita jest drugą co do częstości przyczyną zgonów z powodu nowotworów. Zachorowalność na tę chorobę stale się zwiększa, a ma to związek ze zmianą nawyków żywieniowych  – mówi w programie Kierunek Zdrowie prof. dr hab. n. med. Maciej Gonciarz, śląski konsultant regionalny w dziedzinie gastroenterologii,  lekarz kierujący Oddziałem Gastroenterologii i Onkologii Przewodu Pokarmowego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 im Świętej Barbary w Sosnowcu.

Choć nie istnieją typowe objawy dla raka jelita grubego, zawsze powinno się skonsultować z lekarzem takie objawy jak oddawanie stolca z krwią.

– Każda zdrowa osoba powinna mieć wykonaną kolonoskopię przynajmniej raz na 10 lat począwszy od 50 roku życia, a jeśli kiedykolwiek miała usunięte polipy, znacznie częściej – apeluje profesor Gonciarz.

Więcej o chorobach jelit w programie Kierunek Zdrowie.

Zapraszam, Maria Zawała

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button