Artykuł SponsorowanyBiznesTechnologie

Kocioł parowy – relikt przeszłości czy nieodzowna rzeczywistość przemysłu?

Kocioł parowy jest urządzeniem ciepłowniczym służącym do wytwarzania pary wodnej o skonkretyzowanych parametrach pracy. Istotne są tutaj: ciśnienie, temperatura oraz wydajność kotła. Te urządzenia wykorzystują energię z procesu spalania do wytwarzania pary wodnej o różnorodnych zastosowaniach, szczególnie w warunkach przemysłowych. Czy obecnie kocioł parowy stanowi relikt przeszłości? A może raczej jest nieodzowną częścią przemysłu w wielu sektorach gospodarki? Sprawdźmy to!

 

Kotły parowe – co potrafią te maszyny ciepłownicze?

Kotły parowe przemysłowe to maszyny ciepłownicze, które znane są na rynku od wielu lat. Nadal stosowane są powszechnie w wielu gałęziach przemysłu z uwagi na sprawdzoną budowę oraz możliwość osiągania powtarzalnych i wydajnych parametrów pracy. Wytwarzana w kotłach para wodna może być dalej wykorzystana do wielu procesów przemysłowych.

Powszechne zastosowanie kotłów parowych w przemyśle jest następujące:

  • przemysł spożywczy – wytwarzana para wodna stosowana jest do podgrzewania, pasteryzacji żywności oraz procesów suszenia,
  • przemysł energetyczny – para wodna jest rozprężana w turbinie, a obracające się łopatki umożliwiają produkcję energii elektrycznej z wykorzystaniem prądnicy,
  • przemysł chemiczny – para wodna produkowana w kotłach parowych o wysokiej sprawności jest wykorzystywana w takich procesach chemicznych, jak destylacja, suszenie i inne reakcje chemiczne,
  • przemysł papierniczy – powszechnie medium pary wodnej wykorzystywane jest do gotowania, suszenia i prasowania celulozy.

Niezależnie od przeznaczenia pary, kotły parowe to urządzenia o dużej wydajności dochodzącej nawet do 55000 kg/h. Dzięki temu zapewniona jest efektywność energetyczna, co pozwala na znaczne oszczędności w konsumpcji paliw zasilających kocioł.

Różne typy kotłów parowych

Istnieje wiele typów pieców parowych przemysłowych w zależności od konkretnych zastosowań przemysłowych. Różnice te wynikają z rodzaju zastosowanego paliwa, ciśnienia roboczego, temperatury roboczej oraz wydajności.

Współczesne kotły parowe przemysłowe to całkowicie zintegrowane urządzenia, które spełniają nawet najbardziej rygorystyczne wymagania w zakresie wytwarzania pary wodnej. Najczęściej składają się ze specjalistycznych modułów, które są dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Zastosowanie inteligentnych, zintegrowanych systemów automatyki i regulacji, daje możliwość sterowania pracą pieca w sposób zupełnie automatyczny. Jest to szczególnie doceniane w kotłach parowych w energetyce przemysłowej, gdzie wymagana jest bardzo duża dokładność w zakresie sterowania pracą pieca lub kaskady kotłów.

Tutaj szczególnie istotne są takie parametry, jak wydajność wytwarzania pary wodnej, ciśnienie oraz temperatura robocza wody. Powyższe zależą również od typu zastosowanego paliwa, jak gaz ziemny, olej opałowy czy spalanie wielopaliwowe z udziałem biomasy, węgla i innych surowców.

Jak wybrać najlepszego producenta pieców parowych?

Na rynku można znaleźć wielu producentów pieców parowych, którzy posiadają zróżnicowany asortyment. Czołowy gracz na rynku, który dostarcza najwyższej jakości urządzenia parowe, to BOSCH.

W swojej ofercie posiada zaawansowane technologicznie maszyny UNIVERSAL typu CSB, U-MB, UL-S, UL-SX, ZFR czy ZFR-X. W każdym przypadku zastosowana konstrukcja płomienicowo-płomieniówkowa umożliwia wytwarzanie ciepła, które jest przekazywane do dwóch rodzajów wymienników – dużej tuby płomienicowej i płomieniówek o znacznie mniejszej średnicy.

To rozwiązanie sprawia, że takie kotły parowe przemysłowe cechują się wysoką wydajnością i efektywnością energetyczną w zakresie konwekcji cieplnej. Dość prosta i jednocześnie nowoczesna konstrukcja sprawia, że są to niezawodne maszyny. Wysoka jakość pary wodnej spełnia wszelkie rygorystyczne wymagania w zakresie średnich i większych wydajności. Przy zaplanowanej odpowiedniej eksploatacji kotły parowe będą służyły przez długie lata.

źródło: artykuł partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button