reklama
Kategorie

Kolejny patent dla UŚ! Tym razem dla nowego sposobu pomiaru temperatury

reklama

Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego oraz Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych im. Włodzimierza Trzebiatowskiego Polskiej Akademii Nauk opracowali nowy sposób pomiaru temperatury, który może zostać wykorzystany do konstruowania optycznych czujników temperatury.

 

 

Trojaczki z Rudy Śląskiej i parkowanie „na janusza”! Zobaczcie najnowsze TOP 5 SILESIA FLESZ

reklama

Pozwala on określać temperaturę obiektów na podstawie pomiaru promieniowania, które jest emitowane przez obiekt, przy czym pomiar odbywa się bez kontaktu z obiektem.

Badania szkieł o potencjalnym zastosowaniu w sensorowej termometrii optycznej są bardzo interesujące ze względu na możliwość skonstruowania czujnika i wykorzystania go w miejscach trudno dostępnych. Mogą być one wykorzystywane między innymi w diagnostyce biomedycznej oraz w pomiarach prowadzonych w toksycznych warunkach, na przykład w rafineriach, elektrowniach i kopalniach.

Główną ich zaletą jest nieinwazyjność, stosunkowo wysoka odporność chemiczna oraz stabilność termiczna. Stosowane dotychczas w układzie czujnika szkła krzemianowe wpływały niekorzystnie na czułość całego układu, a co za tym idzie – na precyzję pomiaru. W związku z tym naukowcy zaproponowali zastosowanie szkła ołowiowo-germanianowego domieszkowanego jonami lantanowców: erbu oraz iterbu.

Czułość temperaturowa zastosowanego szkła jest porównywalna do wartości otrzymanych dla niektórych nanokryształów i należy do jednej z najwyższych znanych z literatury. Zaletą opatentowanego rozwiązania jest dokładność i rozdzielczość pomiaru, a o jego unikatowości świadczy również niezależność od warunków pomiarowych.

Autorami wynalazku są naukowcy z Instytutu Chemii Uniwersytetu Śląskiego: prof. dr hab. Wojciech Pisarski, kierownik Zakładu Chemii Materiałów i Technologii Chemicznej, dr hab. inż. prof. UŚ Joanna Pisarska z Zakładu Chemii Nieorganicznej, Metaloorganicznej i Katalizy, a także prof. dr hab. Witold Ryba-Romanowski i dr hab. Radosław Lisiecki – reprezentujący Instytut Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych im. Włodzimierza Trzebiatowskiego PAN we Wrocławiu.

Źródło: UŚ

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button