Artykuł Sponsorowany

Kto może postawić znak zakazu parkowania?

Samodzielne postawienie znaku drogowego może wiązać się z przykrymi konsekwencjami prawnymi. W Polsce legalnie można postawić znak tylko na prywatnej posesji – oczywiście zgodnie z przepisami Kodeksu ruchu drogowego. Znak zakazu parkowania może postawić przede wszystkim zarządca terenu (parkingu) lub podmiot odpowiedzialny za organizację ruchu.

 

Znak zakazu parkowania a prawo

W Polsce obowiązują liczne regulacje odnoszące się do tego, w jaki sposób i kto może postawić znak zakazu parkowania zgodnie z prawem. Najważniejszy dokument zawierający regulacje dotyczące możliwości postawienia znaku drogowego to Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach[1].

W Polsce za ustawienie znaków drogowych są odpowiedzialne określone podmioty. Zależnie od rodzaju drogi znak zakazu parkowania może postawić:

  •  Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad – dla dróg krajowych, ekspresowych i autostrad,
  •  Zarząd województwa – dla dróg wojewódzkich,
  •  Zarząd powiatu – dla dróg powiatowych,
  •  Wójt, Prezydent miasta lub Burmistrz – dla dróg gminnych.

Zarządca drogi lub danego terenu jest zobowiązany do ustawienia znaku zakazu parkowania (lub jakiegokolwiek innego), który spełnia warunki techniczne odnoszące się do: rozmiarów, odblaskowości oraz sposobu montażu.

Znaki zakazu parkowania – gdzie można je postawić?

Standardowy znak zakazu parkowania B-35 lub znak B-36 zakazujący zatrzymywania się może zostać ustawiony na wewnętrznych odcinkach dróg, jezdniach osiedlowych oraz drogach pożarowych. Można go zakupić przez internet, na stronie znakidrogowe24.pl.

Rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 roku w sprawie znaków i sygnałów drogowych na drogach wskazuje, że w miejscach ustawienia powyższych znaków pojazd może zostać odholowany na koszt kierującego[2].

Samodzielne ustawienie takiego znaku jest nielegalne i często skutkuje konsekwencjami prawnymi lub grzywną. Rodzaje i wysokość kar można znaleźć w Art. 85 § 1. Kodeksu wykroczeń[3]. Powyższe zakazy nie obowiązują pojazdów, które zostały unieruchomione wskutek awarii lub niekorzystnych warunków pogodowych.

Warto też wiedzieć, jak powinien być oznaczony teren prywatny. Wiele przydatnych informacji na ten temat można znaleźć na stronie: https://znakidrogowe24.pl/pl/blog/17.

Kto może postawić znak zakazu parkowania? Podsumowanie

Postawienie znaku zakazu parkowania wymaga znajomości aktualnych regulacji prawnych, a także dostępu do certyfikowanych znaków drogowych. W przestrzeni publicznej, a także na posesjach prywatnych można postawić wyłącznie taki znak zakazu parkowania, który spełnia normy wynikające z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków drogowych.

Podsumowując: osoby będące właścicielami posesji prywatnych, zarządcy dróg oraz podmioty odpowiedzialne za organizację ruchu drogowego mogą legalnie postawić znak zakazu parkowania, np. na drodze pożarowej lub innych strefach przynależnych do infrastruktury drogowej.

 

[1] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu20032202181

[2] Rozporządzeniem Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 roku w sprawie znaków i sygnałów drogowych na drogach

[3] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19710120114/U/D19710114Lj.pdf

źródło: artykuł partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button