reklama
Silesia Flesz najnowsze informacje

Kto może zostać chrzestnym? Nowe zasady

W 2024 roku w życie weszły nowe zasady. Nie każdy będzie mógł zostać chrzestnym. „Wprost” doniósł, że księża od 2024 roku mają dokładniej weryfikować kandydatów i kandydatki.

 

Kim powinni być rodzice chrzestni? Chrzestni winni mieć ukończone 16 lat, przyjęty sakrament bierzmowania i być katolikami wyznającymi swą wiarę życiem zgodnym z nauką Kościoła. Rodzicami chrzestnymi nie mogą być osoby żyjące w małżeńskich sytuacjach nieregularnych (Encyklika Familiaris Consortio w nr 79-82 wymienia tutaj tzw. „małżeństwo na próbę”, wolne związki i katolików złączonych tylko ślubem cywilnym) oraz młodzież szkolna, która nie uczestniczy w katechizacji. Rodzice naturalni, o ile nie mają przeszkód, a rodzice chrzestni zawsze powinni w czasie obrzędu chrztu świętego przystąpić do Komunii świętej

Chrzestni towarzyszą rodzicom podczas chrztu. Zobowiązują się wówczas, że będą pomagać opiekunom wychowywać potomka zgodnie z zasadami wiary katolickiej, które sami uznają.

reklama

Ksiądz przed ceremonią zazwyczaj sprawdza, czy krewni, którzy zostali wybrani na tę funkcję przez rodziców, rzeczywiście praktykują wiarę (chodzi o przyjęte sakramenty). 

Osoby, które chcą zostać chrzestnymi, muszą w kancelarii parafii, do której należą, uzyskać zaświadczenie, potwierdzające ich religijność.

„Wprost” poinformował, że księża od 2024 roku mają surowiej prześwietlać kandydatów na chrzestnych i bardziej restrykcyjnie podchodzić do wydawania zaświadczeń. Być może przyczyną zmiany podejścia duchownych jest gwałtowna laicyzacja – widoczna zwłaszcza w pokoleniu młodych dorosłych.

Katolicy, którzy nie spełniają warunków wymaganych do pełnienia funkcji rodzica chrzestnego nie mogą też pełnić funkcji świadka chrztu. Funkcja świadka chrztu zarezerwowana jest dla osób ochrzczonych, należących do niekatolickich wspólnot eklezjalnych, które nie mogą być chrzestnymi.

Dyrektorium Ekumeniczne zaznacza, że „opierając się na chrzcie wspólnym, jak też ze względu na więzy rodzinne lub przyjacielskie, osoba ochrzczona, która przynależy do innej wspólnoty eklezjalnej, może być dopuszczona jako świadek chrztu, ale tylko razem z chrzestnym katolickim”. Warunkiem jest więc już wyznaczony chrzestny katolik lub chrzestna katoliczka. W parafialnej księdze ochrzczonych w rubryce ojciec chrzestny lub matka chrzestna w takiej sytuacji przekreśla się słowo „chrzestny” – „chrzestna” i wpisuje się słowo „świadek”.

Źródło: Wprost, Radio ZET

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button