reklama
BiznesKulinariaSilesia Flesz najnowsze informacjeZdrowie

Którą wodę mineralną wybrać? Sprawdź ranking wód pitnych [TOP 10]

reklama

Jak wybrać wodę mineralną, która nie tylko zaspokoi pragnienie, ale też dostarczy niezbędnych składników mineralnych? Sprawdź ranking najlepszych wód pitnych dostępnych na rynku.

 

Ranking wód pitnych. Odpowiednie nawodnienie komórek skóry to także przedłużenie ich młodości. Czy wystarczy pić wodę dostępną w kranie czy lepsza jest naturalna woda mineralna? Które jej składniki działają korzystnie na nasze samopoczucie, a które spożywane w nadmiarze mogą szkodzić? 

Ranking wód mineralnych 

Poniżej pierwsza dziesiątka w rankingu stworzonym przez Wodamineralna.netmark.pl – ranking najlepszych wód mineralnych, źródlanych i leczniczych pod kątem zawartości minerałów, z uwzględnieniem dziennego zapotrzebowania na nie dla dorosłego człowieka (cały ranking wód pitnych dostępny na stronie).

reklama

 

  1. Muszyńskie Zdroje

  2. Muszyńska na zdrowie
  3. Słotwinka

  4. Muszyna MINERALE

  5. Kryniczanka

  6. Galicjanka

  7. Staropolanka 2000

  8. Perła Swoszowic

  9. Muszynianka

  10. Narzan

Cisowianka zajęła 36. miejsce, Nałęczowianka 43., Polaris 76., Primavera 121., Kropla Beskidu 125., Żywiec Zdrój 128. W rankingu obecnie ujęto 185 marek wód.

CZYTAJ TAKŻE: Woda mineralna: jaką wybrać? Jak przechowywać wody butelkowe?

Woda mineralna: jaką wybrać? Jak przechowywać wody butelkowe?

ABC wody

Producenci często opisują swoje produkty hasłami, które kojarzą nam się z naturą i pierwotnością, a więc „czystością” wody – jak „górska” lub „krystaliczna”. Czy mamy kierować się tymi hasłami przy wyborze? Oczywiście, że nie – kierujemy się głową! Przede wszystkim, należy spojrzeć na zawartość poszczególnych minerałów w wodzie. Unikajmy sięgania po wody źródlane, które nie dostarczą nam żadnych cennych składników mineralnych. W litrze dobrej wody powinno znajdować się co najmniej 200 miligramów składników stałych – m.in.: sodu, potasu, wapnia, magnezu.

  • magnez (min. 50 mg/l);

  • wapń (min 150 mg/l);

  • siarczany (min 250 mg/l);

  • wodowęglany (ponad 600 mg/l).

Gazowana czy nie gazowana?

Jest to najprostszy podział wody pitnej, jednak na razie nie można jednoznacznie stwierdzić, która z nich jest zdrowsza. Przy takim wyborze większość z nas będzie kierowała się zapewne smakiem – nasycenie wody CO2 zmienia jej smak na bardziej cierpki. Woda gazowana zazwyczaj ma dłuższy termin przydatności ze względu na wolniejszy rozwój bakterii, spowodowany obecnością dwutlenku węgla. Ponadto gasi skuteczniej pragnienie i sprawia, że organizm łatwiej przyswaja rozpuszczane w niej substancje (jak suplementy diety, sole mineralne itp.). Jednocześnie nie jest polecana osobom, które chcą zredukować tkankę tłuszczową, bowiem wzmaga ona apetyt. Należy również zachować dużą ostrożność, podając ją dzieciom. Woda niegazowana z kolei polecana jest osobom z nadkwasotą, ze skłonnościami do wzdęć i z zaburzeniami pracy serca.

TVS

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button