reklama
Kategorie

Lekarze apelują w Światowy Dzień Walki z Rakiem: nie bójmy się badać!

reklama

4 luty to Światowy Dzień Walki z Rakiem. To dobra okazja nie tylko do okazania wsparcia pacjentom onkologicznym, ale przede wszystkim do zadbania o własne zdrowie. W przypadku raka profilaktyka ma kluczowe znaczenie.

Nie tylko w przypadku tych nowotworów, które występują w Polsce najczęściej, jak rak płuc, gruczołu krokowego, piersi czy jajników.

  • 4 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem

  • Wciąż największym problemem jest późne wykrywanie raka u chorych

  • Lekarze apelują w Światowy Dzień Walki z Rakiem: nie bójmy się badać!

 

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

reklama

Nowy lek na COVID-19. Od poniedziałku dostaną go pacjenci na Śląsku

IKEA będzie drukować słynne klopsiki w 3d! Będą też robaki i algi

Koronawirus w Polsce: Piąta fala nie będzie ostatnią

-Struktura zachorowalności jakoś specjalnie się nie zmieniła w ostatnich latach najczęstszym nowotworem u kobiet jest nadal pozostaje rak piesi, natomiast u mężczyzn najczęstszym nowotworem jest rak prostat,y jeśli chodzi o zachorowalność. Natomiast jeśli chodzi o nowotwory, które powodują najczęstsze zgony z powodu choroby nowotworowej, no to u kobiet jest to rak płuca, mimo że jest znaczenie mniej zachorowań na raka piersi. Natomiast u mężczyzn też również rak płuca jest przyczyną zgonu z powodu choroby nowotworowej- mówi dr n. med. Michał Kilber, lekarz kierujący oddziałem Onkologii Klinicznej w UCK w Katowicach.

 

W Światowy Dzień Walki z Rakiem o skutecznym leczeniu

Największy problem z rakiem od lat jest ten sam – pacjenci zbyt późno zgłaszają się do lekarza i zbyt późno się diagnozowani. Bardzo często, choroba wykryta we wczesnym etapie, jest niemal w 100 procentach wyleczalna.

– Wykrywamy te nowotwory w bardzo zaawansowanych stadiach, to jest główny problem szczególnie też w dobie pandemii. Jeśli chodzi o choroby nowotworowe to problemem jest głównie to, że choruje cała rodzina, to nie jest tak, że choruje tylko pacjent, natomiast z problemami choroby onkologicznej zmaga się cała rodzina i całe środowisko pacjenta- podkreśla lek. Grzegorz Owczarek, specjalista radioterapii onkologicznej Centrum Diagnostyki i Terapii Nu-Med.

Lekarze apelują: badajmy się! Z rakiem można wygrać

Przy niektórych rodzajach raka, chorobę można wykryć samodzielnie. Tak jest np. z nowotworem piersi. Niestety, poprawnie i regularnie samobadanie wykonuje jedynie 16 procent kobiet.

– W zeszłym roku ponad 25 tysięcy kobiet usłyszało diagnozę, że mają raka piersi, a prawie 1/3 z nich zmarła właśnie z tego względu, że zbyt późno trafiła do lekarza, zbyt późno zareagowała i właśnie po to robimy te kampanię, aby uświadamiać kobiety jak ważne jest nawiązanie relacji z tymi swoimi piersiami, poznanie ich – mówi Izabela Sakutova, inicjatorka kampanii Dotykam=Wygrywam.


ZOBACZ MATERIAŁ WIDEO:


Rak to wróg, którego da się pokonać. Ale liczy się czas

Oprócz badań od wczesnych lat młodzieńczych, ważny jest również odpowiednio dobrany biustonosz. Czasami ładny stanik może być źródłem poważnych problemów.

– Głównym elementem tutaj są fiszbiny, które źle dopasowane, rozmiar biustonosza źle dopasowany powoduje, że fiszbiny uciskają tkankę piersiową. No niestety to może wpływać na to, że w naszych piersiach tworzą się stany zapalne, a dzięki temu może się dziać coś więcej – mówi Monika Niemiec, MiG salon z bielizną w Katowicach.

Dlatego 10 lat temu powstała specjalna kampania mająca uświadamiać kobiety jak ważne jest samobadanie i profilaktyka. W ponad 170 profesjonalnych sklepach z bielizną na terenie całej Polski w październiku organizowane są uświadamiające spotkania, budujące nawyki dbania o piersi oraz promujące zbiórkę biustonoszy.

 

autorka: Monika Taranczewska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button