Kategorie

Marek Chrzanowski zatrzymany! CBA zatrzymało byłego szefa KNF [WIDEO]

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali we wtorek w Warszawie byłego przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego Marka Chrzanowskiego. Sprawa dotyczy nagranej przez miliardera Leszka Czarneckiego rzekomej propozycji korupcyjnej Chrzanowskiego.

 

 

Sejmik wdepnął w KAŁUŻĘ, a prezydent Rybnika potknął się o alkomat. Zobaczcie nowe TOP 5 SILESIA FLESZ!

Wcześniej rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował, że służby specjalne przeprowadziły szereg czynności, by wyjaśnić okoliczności działania Chrzanowskiego.

Były szef Komisji Nadzoru Finansowego Marek Ch. został przewieziony do katowickiej prokuratury, w której ma złożyć zeznania w związku z nieprawidłowościami w KNF. Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli do jego mieszkania dziś nad ranem. Marek Ch. ma usłyszeć zarzuty korupcyjne.

Powiązane artykuły

Zatrzymanie b. przewodniczącego KNF Marka Ch. potwierdził Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej Biura. – Mężczyzna trafi do prokuratury w Katowicach, gdzie usłyszy zarzuty korupcyjne – poinformował Brodowski.

Podkreślił, że zatrzymanie było możliwe dzięki szybkiej pracy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, która przygotowała dla prokuratury analizę nagrania rozmowy z Chrzanowskim, przekazanego w śledztwie przez szefa Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego.

– Dzięki intensywnej pracy agentów CBA w ubiegłym tygodniu, w tym przeszukaniom prowadzonym przez funkcjonariuszy Biura, przesłuchaniom świadków, zabezpieczeniu dokumentacji, a także sprzętu elektronicznego oraz nośników danych udało się w szybkim tempie dokonać zatrzymania Marka Ch. w celu postawienia mu zarzutów – powiedział Brodowski.

Wcześniej, w piątkowym oświadczeniu rzecznik ministra koordynatora Stanisław Żaryn zapewnił, że agenci CBA niezwłocznie po otrzymaniu nakazu od prokuratury przeszukali siedzibę Komisji i mieszkanie Chrzanowskiego. Zaznaczył, że oświadczenie wydał, „w nawiązaniu do pojawiających się nieuprawnionych opinii oraz publikacji prasowych nt. śledztwa dotyczącego KNF”.

Rzecznik podał, że śledztwo wszczęto decyzją prokuratury 14 listopada i zostało ono powierzone do prowadzenia CBA. „14 listopada 2018 r. o godzinie 12.35 CBA otrzymało od prokuratury nakaz przeszukania siedziby KNF, a także miejsca zamieszkania byłego przewodniczącego KNF Marka Chrzanowskiego. Agenci CBA niezwłocznie przystąpili do czynności, tego samego dnia przeszukano siedzibę KNF, a także miejsce zamieszkania M. Chrzanowskiego” – przekazał Żaryn.

Poinformował, że w czasie przeszukań zabezpieczono wszystkie dokumenty wskazane w postanowieniu prokuratury. W siedzibie KNF oraz mieszkaniu Chrzanowskiego zabezpieczono dokumentację, a także sprzęt elektroniczny i nośniki elektroniczne, których używał były przewodniczący KNF. W śledztwie zabezpieczono też dokumenty: protokoły i nagrania posiedzeń KNF dotyczące sprawy.

Żaryn podkreślił, że w ramach swoich działań agenci CBA ustalili, jakie czynności Chrzanowski wykonywał rano 14 listopada w siedzibie KNF. Napisał, że te ustalenia wskazały, że przebywał on w KNF w asyście pracownika Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, zaś jego wizyta „nie miała wpływu na efektywność realizowanych przez CBA czynności”.

CBA w ciągu kilku dni przesłuchało 11 osób – w tym mec. Grzegorza Kowalczyka, pracowników UKNF, a także pracowników podmiotów powiązanych z właścicielem Getin Noble Banku Leszkiem Czarneckim.

W ostatnich dniach w biurze szefa KNF CBA wspólnie z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego przeprowadziły eksperyment dotyczący działania urządzeń antypodsłuchowych, a biuro badań kryminalistycznych ABW rozpoczęło ekspertyzę nagrań i nośników przekazanych prokuraturze przez Czarneckiego 19 listopada. Poinformował, że były to dyktafon, długopis z kamerą i pendrive.

Ekspertyza ma wykazać m.in. czy nikt nie manipulował zapisanymi na nośnikach danymi. „Ekspertyza będzie gotowa w przyszłym tygodniu” – zapewnił Żaryn. Podał też, że CBA zabezpieczyło zapisy monitoringu w siedzibie Komisji.

(źródło: TVP Info/PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button