reklama
Kategorie

Martwy nietoperz w Olsztynie. Część miasta z ograniczeniami

reklama

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Olsztynie informuje o stwierdzeniu wścieklizny u nietoperza. Przebadane zwierzę zostało znalezione przy ul. Natalii Żarskiej.

 

Detektyw wszech czasów powraca!!! COLUMBO tego lata w TVS!

Obszar zagrożony wścieklizną zwierząt wyznaczany jest wokół ogniska choroby, czyli wokół miejsca znalezienia zarażonego zwierzęcia.

reklama

Powiatowy Lekarz Weterynarii zdecydował: za obszar zagrożony wścieklizną zwierząt wyznacza się teren Miasta Olsztyna ograniczony: od północnego wschodu terenem zabudowanym osiedla Podleśna wraz z Cmentarzem Komunalnym. Od wschodu, za węzłem kolejowym wzdłuż ul. Stalowej, a następnie wzdłuż ul. Leonharda. Od południowego wschodu obszarem Osiedla Mazurskiego. Od południa ul. Synów Pułku przechodząca w ul. Juliana Tuwima do al. Warszawskiej. Od południowego zachodu częścią Osiedla Likusy. Od zachodu obszar ograniczony brzegiem Jeziora Ukiel. Od północnego zachodu obszar obejmuje część Osiedla Likusy do stacji Olsztyn-Redykajny i następnie wzdłuż granicy lasu Rezerwat Redykajny.

Zamieszkiwanie nietoperzy w pobliżu siedlisk ludzkich, lasów, parków i zabudowań, a nawet bytowanie w szczelinach znajdujących się w szczelinach budynków mieszkalnych jest zjawiskiem naturalnym. Nietoperze w Polsce podlegają ścisłej ochronie gatunkowej.

Nietoperze, tak jak inne ssaki są wrażliwe na zakażenie wirusem wścieklizny, ale ryzyko przenoszenia wirusa między zwierzętami jest niewielkie. U chorych nietoperzy obserwuje się utratę zdolności lotu, nadpobudliwość na dotyk i dźwięk, przewracanie się na grzbiet i aktywność dzienną niespotykaną u zdrowych osobników. Nietoperze nie wykazują agresji.

Należy zdecydowanie zaznaczyć, że kontakt fizyczny z tak zachowującym się nietoperzem może stwarzać ryzyko zakażenia wścieklizną. Dlatego w obrębie obszaru zagrożonego:

1. Należy unikać kontaktu ze zwierzętami dzikimi.
2. Nie dotykać zwierząt podejrzanych lub padłych, a w przypadku znalezienia na obszarze zagrożonym martwego nietoperza lub innego dzikiego ssaka należy o tym fakcie powiadomić Prezydenta Miasta za pośrednictwem Regionalnego Centrum Bezpieczeństwa w Olsztynie, policję lub powiatowego lekarza weterynarii.
3. Psy powinny być trzymane na uwięzi, wyprowadzane na smyczy, koty trzymane w zamknięciu.
4. Bezwzględnie należy dopełnić obowiązku corocznych szczepień psów przeciw wściekliźnie.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Trzy teatry, jeden cel. 22 sierpnia wielki koncert charytatywny dla Ewy Kopczyńskiej

Kraina Lodu. Park Miliona Świateł. Zimowa kraina powstanie na Kąpielisku Leśnym w Zabrzu [ZDJĘCIA, WIDEO]

Rekord Polski na graniu na bębnach z butli gazowych pobity w katowickim Spodku!

 

źr. UM Olsztyn

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button