RegionWiadomość dnia

Matura 2020: Jak będzie pisany egzamin dojrzałości w pandemii koronawirusa? [WIDEO]

Kasztanowce, tradycyjny symbol egzaminów dojrzałości, jak mają to w zwyczaju, zakwitły w maju. W tym roku ich związek z maturą i maturzystami jest jednak nieco luźniejszy. Ci ostatni do egzaminu przystępują bowiem dopiero 8 czerwca. Minister Edukacji Narodowej wraz z Centralną Komisją Egzaminacyjną przygotowali też szereg nowych wytycznych, pod dyktando ścisłego reżimu sanitarnego. Tegoroczna matura obarczona będzie większym stresem niż zazwyczaj.

 

 

Smog w sądzie! A w śląskich restauracjach pustki! TOP 5 Silesia Flesz
PREMIERA TOP 5 Silesia Flesz w każdą niedzielę o 19.50!

-Rząd nas zlekceważył, bardzo długo trzymał w nas w niepewności czy matury się odbędą i w jaki sposób, ja osobiście czuję się dotknięta, że bardzo długo się martwiłam o to – mówi Anna Dudzik, tegoroczna maturzystka.

Wszystkie wątpliwości już rozwiane, a szkoły tak jak ta w Sosnowcu szykują się do egzaminu na nowych pandemicznych zasadach:

Od najbliższego poniedziałku w budynku szkoły mogą znajdować się tylko uczniowie zdający egzamin, nauczyciele i pracownicy. Wyjątkiem są uczniowie, którzy ze względu np. na niepełnosprawność muszą do budynku wejść z opiekunem. Wszędzie mają się znajdować niezbędne środki do dezynfekcji. Ławki w trakcie egzaminów dojrzałości mają być ustawione w bezpiecznej odległości co półtora metra, ponad to uczniowie mogą maseczki ochronne ściągnąć dopiero po zajęciu miejsca, wcześniej mają obowiązek przemieszczania się po terenie szkoły w środkach ochrony osobistej. Sam egzamin będzie wyglądał tak jak dotychczas.

 

Szukacie powtórek maturalnych? Tu znajdziecie te z matematyki!

Matura 2020: Mamy dla Was powtórki maturalne! Matematyka i chemia powtórki online! [WIDEO]

-Damy sobie radę. Tutaj z naszej perspektywy myślę, że nic się nie zmienia takiego wielkiegomówi Sylwia Świder, nauczycielka języka polskiego.

Poza tym że w każdej szkole na wypadek stwierdzenia podczas egzaminu obecności osoby z COVID-19 musi znajdować się specjalne izolatorium wyposażone nawet w jednorazowy strój ochronny.   Zdający mają mieć przy sobie własne niezbędne przybory, bo ze względów bezpieczeństwa szkoła nie powinna ich zapewniać. Jeśli jednak szkołą chce pomoce zapewnić, muszą być specjalnie dezynfekowane. Za uczniów numer stolika, losuje przewodniczący komisji.

Minister Edukacji Narodowej wraz z Centralną Komisją Egzaminacyjną przygotowali też szereg nowych wytycznych, pod dyktando ścisłego reżimu sanitarnego
Minister Edukacji Narodowej wraz z Centralną Komisją Egzaminacyjną przygotowali też szereg nowych wytycznych, pod dyktando ścisłego reżimu sanitarnego

-Także no nie dyskutujemy z tymi procedurami, staramy się je zapewnić i dochować wszystkich co do joty – mówi Ewelina Stasik, dyrektorka IX LO im. Wisławy Szymborskiej w Sosnowcu.

Na koniec dodajmy jeszcze wietrzenie sal, które według regulacji powinno się odbywać co godzinę oraz odkażanie ławek i krzeseł po każdym egzaminie.

 

 

autor: Bartosz Bednarczuk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Była reprezentantka Polski w ciężkim stanie! Koszmarny wypadek pod Bielskiem-Białą!

Za złe warunki sanitarne w aucie. Będą nowe mandaty! Za co jeszcze?

Śląskie: NIE SZCZAJ CHAMIE W NASZEJ BRAMIE. Gdzie wisi taki kontrowersyjny baner?

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close