AlarmRegionWiadomość dnia

Wojewoda skasował uchwałę Rybnika. Kopalnia Paruszowiec jednak powstanie?

Kopalnia Paruszowiec w Rybniku. Chociaż ta inwestycja części mieszkańcom nie przypadła do gustu, czego dowodem są takie banery obecne na terenie całego Rybnika, to znów jest krok bliżej do jej realizacji. Nadzór prawny wojewody śląskiego uchylił uchwałę Rady Miasta, dotyczącą planu zagospodarowania przestrzennego dla części miasta, w której powstać ma kopalnia Paruszowiec. Zmiany miały na celu zablokowanie budowy kopalni.

 

 

Smog w sądzie! A w śląskich restauracjach pustki! TOP 5 Silesia Flesz
PREMIERA TOP 5 Silesia Flesz w każdą niedzielę o 19.50!

-Dla trzech terenów, które generalnie są przeznaczone na produkcje, składy magazynowe ustalono zakaz realizacji inwestycji zawsze znacząco oddziaływających na środowisko. Do takich należy wydobycie kopalin, do takich należy realizacja zadań z zakresu telekomunikacji. Przy czym przepis dla telekomunikacji jest wprost taki, że nie można zakazać realizacji inwestycji celu publicznego a takie to są inwestycje. W związku z czym musieliśmy podważyć to, co proponowała gmina Rybnik – mówi Bożena Goldamer-Kapała, dyrektor Wydziału Infrastruktury Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Miasto już zapowiada, że ten mecz się jeszcze nie skończył.

-Piłka w grze. Wydaje się, że wojewoda ma inne stanowisko ze względów prawnych. My mamy inne. Nie jest to mamy nadzieję kwestią sympatii czy antypatii do samej inwestycji. Jesteśmy w pewnym sensie w zbiorze prawnym. Będziemy się w tej sytuacji odwoływać do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego od decyzji wojewody. No i ktoś niech rozsądzi kto tutaj ma racjęmówi Agnieszka Skupień, rzeczniczka prasowa UM Rybnik.

Obawy przed inwestycją mają nie tylko władze miasta, ale także część mieszkańców. Zbierali oni podpisy pod apelem do wojewody o „umorzenie postępowania nadzorczego i wysłuchanie woli Rady Miasta i jego społeczności”. To się nie udało, dlatego teraz planują kolejne kroki.

Będziemy się w tej sytuacji odwoływać do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego od decyzji wojewody. No i ktoś niech rozsądzi kto tutaj ma rację - mówi Agnieszka Skupień, rzeczniczka prasowa UM Rybnik
Będziemy się w tej sytuacji odwoływać do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego od decyzji wojewody. No i ktoś niech rozsądzi kto tutaj ma rację – mówi Agnieszka Skupień, rzeczniczka prasowa UM Rybnik

-Chcielibyśmy zainteresować sprawą kandydatów na prezydenta, bo myślimy że to jest ważne nie tylko dla nas, dla naszej społeczności, ale to jest ogólnie ważny temat. Chcielibyśmy poznać konkretne odpowiedzi. Wiemy, że politycy nie cierpią udzielać konkretnych odpowiedzi. My byśmy chcieli wiedzieć czy są za rozwojem górnictwa czy nie, czy też może nie widzą, nie mają na ten temat zdania. Chcielibyśmy wiedzieć czy są za powstaniem kopalni w Rybnikupodkreśla Michał Mroszczak, mieszkaniec Rybnika.

 

Inwestor, na chwilę przed unieważnieniem uchwały Rady Miasta przez nadzór prawny wojewody, złożył wniosek do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach o zawieszenie postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia. Dziś bacznie przygląda się rozwojowi spraw.

-Plany jak najbardziej nasze są aktualne. Będziemy dalej robić wszystkie czynności takie związane z możliwości kontynuowania inwestycji, zwłaszcza wszystkie procedury, które są do tego wymagane (…) Nasz projekt kopalni jest kopalnią nowoczesną. To pozwoli na uzyskanie tak niskich kosztów wydobycia, że będzie ona jak najbardziej konkurencyjna, zwłaszcza przewidujmy z węglem importowanym – mówi Marek Budziński, Prezes Zarządu BAPRO Sp. z o.o..

Uchwała Rady Miasta dotycząca miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego została podjęta przez rybnickich radnych jednogłośnie.

 

autor: Sandra Hajduk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Była reprezentantka Polski w ciężkim stanie! Koszmarny wypadek pod Bielskiem-Białą!

Za złe warunki sanitarne w aucie. Będą nowe mandaty! Za co jeszcze?

Śląskie: NIE SZCZAJ CHAMIE W NASZEJ BRAMIE. Gdzie wisi taki kontrowersyjny baner?

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close