RegionWiadomość dnia

Metropolia wchodzi do PKM Katowice jako udziałowiec. Pierwszy krok do stworzenia metrolinii

Metropolia zostanie udziałowcem PKM Katowice. Dzisiaj zapadała decyzja dotycząca ostatniego z samorządowych przedsiębiorstw, które świadczą usługi przewozowe na terenie metropolii.

 

 

Zimowa nuda? Nie z TVS! Sprawdź nasze serialowe HITY!

Przystąpienie GZM do PKM-ów otwiera drogę do łatwiejszego zlecania przewozów. ZTM nie będzie musiał ogłaszać przetargów, a formalności będą się organiczały do podpisania umowy. Dlatego już wcześniej metropolia podjęła decyzję o objęciu udziałów w PKM-ach w Sosnowcu, Tychach i Gliwicach. Dzisiaj też gminy były jednogłośne.

Pierwsze umowy mają zostać podpisane niebawem, a to otworzy drogę do uruchomienia tzw. Metrolinii Te mają wzmocnić komunikację między miastami do czasu powstania kolei metropolitalnej. Najszybsze połączenia mają dowozić pasażerów do Katowic. Wiele osób uważa, że to niepotrzebne dublowanie istniejących połączeń. Jednak GZM tłumaczy, że nadal nie ma ostatecznej decyzji w sprawie przebiegu linii.

 

-Intensywnie już pracujemy na końcowym etapie uzgadniania gminy. Powiedziałbym, że 95% jest już uzgodnione. Korekty, które gminy zgłosiły dotyczą przystanków i ich umiejscowienia w danych miastach. W najbliższych tygodniach to będzie uzgodnione. Jeżeli będziemy mieli zgodę między gminami, to pokażemy tez opinii publicznej cały projekt linii metropolitalnych – mówi Grzegorz Kwitek, członek zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Metropolia GZM została udziałowcem PKM Katowice. Dla pasażerów mają być same plusy
Metropolia GZM została udziałowcem PKM Katowice. Dla pasażerów mają być same plusy

Ostatnim PKM-em, który wzbraniał się przed „wpuszczeniem” metropolii do spółki był ten katowicki. Urzędnicy tłumaczą, że musieli analizować dłużej, jakie będą korzyści dla mieszkańców z takiego rozwiązania. Konkretów na razie brak.

-Po spełnieniu określonych przez przepisy warunków istnieje możliwość zbiorowego zamówienia świadczeń usług transportowych przez spółki, które zostały utworzone w gminach. Tak jest w przypadku PKM Katowice. Oczywiście szczegóły dotyczące tego zakresu, będą ustalone na dalszym etapie postępowania mówi Michał Łyczak, UM Katowice.

 

To zamówienie na realizację tzw. metrolinii powinno być gotowe niebawem. Metropolia chce, żeby pierwszych 5 metropolitalnych linii ruszyło w kwietniu. Jednak najpierw trzeba dopiąć transakcje z PKM-ami.

 

autor: Łukasz Kądziołka

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Województwo śląskie chce ratować turystykę. Branża turystyczna i gminy otrzymają specjalne środki

Stoki, hotele i restauracje otworzą się 1 lutego? Rząd daje nadzieję, ale nie mówi jednoznacznie nic

Śląskie: Pasażerowie musieli wysiąść i pchać autobus, bo lód na jezdni! [WIDEO]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close