RegionWiadomość dnia

Województwo śląskie chce ratować turystykę. Branża turystyczna i gminy otrzymają specjalne środki

Z każdym dniem postoju tracą coraz więcej – teraz otrzymają pomoc. Mowa o wsparciu finansowym jakie mają otrzymać przedsiębiorcy z branży turystycznej od władz województwa śląskiego. Pomoc skierowana jest głównie do gmin, które tracą obecnie najwięcej.

 

 

Zimowa nuda? Nie z TVS! Sprawdź nasze serialowe HITY!

-Te gminy, które ucierpią w sposób szczególny w okresie zimowym, czyli tutaj tak naprawdę w tym pierwszym kroku skupiamy się na południu województwa to znaczy Beskid Śląski, Beskid Żywiecki i Śląsk Cieszyński i Jura – mówi Wojciech Kałuża, wicemarszałek województwa śląskiego.

Nowe wsparcie składa się z dwóch filarów i jest uzupełnieniem pomocy dedykowanej branży turystycznej w zeszłym roku, która ze Ślaskiego Pakietu dla Turystyki otrzymała wówczas 3,5 mln złotych. Pierwszy z nich zawiera pieniądze dla małych i średnich firm na inwestycje, czyli np. dostosowanie obiektów do odpowiednich standardów higieny i bezpieczeństwa. Drugi zakłada pomoc gminom, które dzięki uzyskanym funduszom mogą umorzyć przedsiębiorcom np. podatek od nieruchomości.

Województwo śląskie chce ratować turystykę. Branża turystyczna i gminy otrzymają specjalne środki (fot.slaskie.pl)
Województwo śląskie chce ratować turystykę. Branża turystyczna i gminy otrzymają specjalne środki (fot.slaskie.pl)

– De facto pokryje to ich zadania i wydatki majątkowe, a z drugiej strony będą musiały wykazać te zwolnienia podatkowe, tak to sobie ustaliliśmy, taki regulamin przyjęliśmy tego konkursu, a więc bardzo transparentny, bardzo uczciwy, wskazujący jak samorządy pomagają, jak my pomagamy samorządom. Oczywiście oni sobie wtedy pokrywają te wydatki inwestycyjne. Myślę, że jest to bardzo klarowne, bardzo rozsądne rozwiązanie – mówi Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

W ostatnim czasie zdesperowani przedsiębiorcy z takich miejscowości jak np. Wisła zapowiadają, że jeśli rząd nie poluzuje restrykcji i nie pozwoli na otwarcie ich biznesów od 1 lutego, to otworzą się i tak, bo nie mają z czego żyć. Powstaje pytanie czy z takiej pomocy będą mogli korzystać Ci, którzy do obowiązujących obostrzeń nie będą się stosować.

-Jesteśmy teraz na etapie opracowywania regulaminu, na etapie wykonywania analizy rynku, robimy to wspólnie z Uniwersytetem Śląskim. Na pewno zasady będą musiały być spójne z obowiązującymi przepisami i regulacjami prawnymi. Natomiast jak dokładnie będą wyglądały zapisy na ten moment jest mi trudno powiedzieć – mówi Wojciech Dziąbek, departament turystyki UMWŚL.

Województwo śląskie chce ratować turystykę. Branża turystyczna i gminy otrzymają specjalne środki (fot.slaskie.pl)
Województwo śląskie chce ratować turystykę. Branża turystyczna i gminy otrzymają specjalne środki (fot.slaskie.pl)

Przedsiębiorcy, którzy mają otrzymać pomoc cieszą się, że ich los władzom województwa nie jest obojętny, lecz zaznaczają, że to kropla w morzu potrzeb.

– W obecnej chwili, w naszej sytuacji liczy się każda pomoc, nie ukrywajmy bo sytuacja jest dramatyczna. Natomiast ciągle brakuje tej bieżącej pomocy, chodzi o to by to zostało dopracowane. W Wiśle ja wszystkim ciągle powtarzam, z perspektywy Warszawy wydaje się, że to nie są duże problemy, ale w miejscowości gdzie 85 % mieszkańców utrzymuje się z turystyki to jest system naczyń powiązanychmówi Karolina Wantulok, Wiślańska Organizacja Turystyczna.

Dodatkowo jeśli nie zarabiają właściciele wyciągów, hotelarze czy restauratorzy to jednocześnie nie zarabiają też przewoźnicy, taksówkarze, a nawet właściciele sklepów spożywczych, których przychody są większe, gdy w mieście są turyści.

–Najważniejsze w tej chwili tak naprawdę jest otwarcie obiektów do ruchu turystycznego. Kiedy będzie branża mogła to zrobić. Tak aby w miarę jak najszybciej wrócić do normalnego świadczenia usług turystycznych, bo myślę że żadne rekompensaty nie są w stanie zwrócić tego rodzaju środków o jakich mówimy, czyli 6 mld złotych przychodu tylko w naszym regionie podkreśla Agnieszka Sikorska, Śląska Organizacja Turystyczna.

Łączna kwota wsparcia finansowego przewidzianego w ramach Ślaskiego pakietu dla turystyki to 87,5 miliona złotych.

Łączna kwota wsparcia finansowego przewidzianego w ramach Ślaskiego pakietu dla turystyki to 87,5 miliona złotych
Łączna kwota wsparcia finansowego przewidzianego w ramach Ślaskiego pakietu dla turystyki to 87,5 miliona złotych
autor: Bartosz Bednarczuk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Włodzimierz Czechowski to pierwszy na Śląsku senior zaszczepiony przeciwko koronawirusowi [WIDEO]

Na czerwonym przez Katowice czy Zabrze nie przejedziesz. Specjalne kamery cykną fotkę i mandat murowany

To jakby umarła część polskiej medycyny. Nie żyje prof. Franciszek Kokot

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close