KrajRegion

Stoki, hotele i restauracje otworzą się 1 lutego? Rząd daje nadzieję, ale nie mówi jednoznacznie nic

Do końca tygodnia rząd ma ogłosić czy od 1 lutego obostrzenia epidemiczne zostaną poluzowane.

 

 

Zimowa nuda? Nie z TVS! Sprawdź nasze serialowe HITY!

– Jesteśmy gotowi do wdrożenia protokołów bezpieczeństwa dla ponad 40 branż, jesteśmy już na etapie ich ostatnich aktualizacji. Mamy również nadzieję, że luty to będzie ten miesiąc, kiedy będziemy mogli powoli uwalniać przede wszystkim sprzedaż detaliczną i centra handlowe, ale oczywiście idąc w ślad za tym inne obszary gospodarczemówi Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju, pracy i technologii.

Na taką decyzję z niecierpliwością czekają lokalni przedsiębiorcy. I apelują o wsparcie. Wczoraj o pomoc dla przedsiębiorców z Wisły zaapelował Adam Małysz.

– W takiej sytuacji można tylko i wyłącznie zachęcić, jak już te obostrzenia zostaną w jakimś stopniu poluzowane, żebyście wy, jako turyści, odwiedzili Wisłę. Jest tutaj mnóstwo atrakcji, które możecie zobaczyć i możecie wesprzeć tych ludzi, oczywiście jeśli pensjonaty, czy restauracje zostaną otwarte. Wiadomą sprawą jest, że cała ta sytuacja pewnie jeszcze potrwa – mówi Adam Małysz, były skoczek narciarski, PZN.

Adam Małysz do turystów – przyjedźcie do Wisły! [WIDEO]
Adam Małysz do turystów – przyjedźcie do Wisły!
I nie da się ukryć, że jeśli potrwa, to wiele firm może po prostu nie przetrwać.

– Ta sytuacja prawdopodobnie się zweryfikuje w ciągu pierwszego kwartału 2021. To znaczy podejrzewam, że część małych i średnich firm, zagrożona upadłością, a to może być nawet 1/4 wszystkich tego typu podmiotów, jeśli nie dostanie dodatkowego, kolejnego wsparcia, to rzeczywiście może zakończyć swoją działalnośćmówi dr Anna Czarczyńska, Akademia Leona Koźmińskiego.

Wielu przedsiębiorców zapowiedziało już, że bez względu na rządowe decyzje zamierza otworzyć swoje biznesy. Tak zamierzają zrobić np. w Wiśle. Eksperci wskazują, że w ostatnich miesiącach jest coraz więcej spraw sądowych w związku z nakładanymi przez sanepid karami. I w wielu przypadkach sądy uchylają nałożone kary.

 

– Dotychczasowe orzecznictwo wskazuje głównie dwojakiego typu wadliwości wydawanych decyzji. Pierwszą i myślę, że najistotniejszą to niekonstytucyjność podstawy prawnej decyzji nakładającej karę – mówi Paweł Kopij, Kancelaria Kopij Zubrzycki.

Podejmując decyzję o luzowaniu obostrzeń rządzący będą już musieli kierować się nie tylko kwestiami epidemicznymi, ale także finansowymi. Bo pieniędzy na wsparcie dla przedsiębiorców kiedyś w końcu zabraknie.

 

autor: Paweł Jędrusik

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Włodzimierz Czechowski to pierwszy na Śląsku senior zaszczepiony przeciwko koronawirusowi [WIDEO]

Na czerwonym przez Katowice czy Zabrze nie przejedziesz. Specjalne kamery cykną fotkę i mandat murowany

To jakby umarła część polskiej medycyny. Nie żyje prof. Franciszek Kokot

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

1 thought on “Stoki, hotele i restauracje otworzą się 1 lutego? Rząd daje nadzieję, ale nie mówi jednoznacznie nic”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close