reklama
Silesia Flesz najnowsze informacjeStyl życiaTVS VIDEO

Miasta dbają o seniorów. Nie tylko w dzień babci i dziadka

Na spacer po Muzeum Powstań śląskich czy zwiedzanie wież KWK Polska w Świętochłowicach dziadków i babcie zaprasza miasto, które na tę okazję przygotowało dla seniorów i ich wnuczków specjalną ofertę. Trochę sportu, trochę kultury, choć cel jeden – zacieśnić relację międzypokoleniową.

– Chcielibyśmy, żeby ci wnuczkowie swoich dziadków, a może ci dziadkowie wnuczków wyrwali z kapci. I dlatego też zapraszamy do naszych jednostek kulturalno-sportowych. Zapraszamy na lodowisko i na basen, gdzie będzie można wspólnie za złotówkę skorzystać. Jeżeli chodzi o Muzeum Powstań Śląskich i dwie wieże to tam z kolei jest darmowy wstęp a do tego coś słodkiego – mówi Daniel Beger, rezydent Świętochłowic.

Dla miłośników nieco bardziej egzotycznych klimatów swoją propozycję specjalnie dla dziadków i wnuków przygotowało również sosnowieckie Egzotarium. Tam święto babci i dziadka potrwa przez kilka dni. Warto jednak pamiętać, że w najbliższy i następny weekend bilety z tej okazji będą limitowane.

– Nasza akcja trwa od 21 do 28 stycznia, ale jest wyłącznie dla sosnowiczan. Czyli babcia, dziadek, wnuczek lub wnuczka muszą w jakiś sposób nam się wylegitymować z tego. Natomiast 21, jak i 27 i 28 – czyli w weekendy – mamy ograniczenie biletów, jest to 200 sztuk dziennie. Dla jednego wnuczka przypada jeden bilet za złotówkę. Czyli babcia lub dziadek może wejść w tej cenie, a wnuczek musi być powyżej czwartego życia – mówi Sara Wypich, CEE Egzotarium.

reklama

Przy okazji obchodów dnia babci i dziadka warto przypomnieć naszym najbliższym o profilaktyce i o tym, że na to by zadbać o zdrowie zawsze jest odpowiedni czas. Pomóc zachęcić może pakiet bezpłatnych badań podstawowych, na które zaprasza American Heart of Poland. Chętni mogą zgłaszać się do laboratoriów w Katowicach przy szpitalu św. Elżbiety oraz Uzdrowisku Ustroń.

– Podstawowa sprawa to jest morfologia krwi, którą powinniśmy tak naprawdę wykonywać raz w roku. To jest tak, jak idziemy raz w roku na przegląd samochodu, tak samo organizm musi być przejrzany. Mamy morfologię glukozę – czyli parametr, który wykrywa nam cukrzycę, cholesterol, który odpowiada za miażdżycę tętnic, za zawały serca, udary mózgu. Mamy kreatyninę z eGFR takim parametrem wyliczanym, który pomaga nam diagnozować choroby nerek, które też sąchorobą cywilizacyjną. I na te badania zapraszamy – mówi Artur Gabrysiak, kierownik laboratorium i diagnosta laboratoryjny.

Do zadbania o formę babć i dziadków – zachęca też Ruda Śląska. Tam od kilku już lat funkcjonuje tak zwana koperta życia, którą do dziś otrzymało już kilka tysięcy seniorów.

W ramach tegorocznej edycji miasto rozda ich kolejne dwa tysiące, a doświadczenia lat poprzednich pokazują, że pozornie drobny gest może naprawdę uratować życie. Koperta już na stałe wpisał się w politykę senioralną w mieście, a babcie i dziadkowie mogą odebrać je w urzędzie lub podczas najbliższego koncertu z okazji dnia babci i dziadka.

– Koperta życia to jest taka ankieta właściwie, która zawiera najważniejsze informacje w zakresie właśnie stanu zdrowia, przebytych chorób, stosowanych leków systematycznie, jakichś operacji. A także wskazuje, do kogo się zgłaszać – do osoby bliskiej, w sytuacji, kiedy jest jakiś problem zdrowotny osoby, której właśnie ta koperta dotyczy. Jest to taki mechanizm, sposób działania bym powiedział, który ma ułatwić ratownikom medycznym bardzo szybkie podjęcie akcji reanimacyjnej – mówi Michał Pierończyk, prezydent Rudy Śląskiej.

Wszystkie miasta, które organizują aktywności przewidziane zarówno dla babć i dziadków oraz ich wnuków mają na celu przede wszystkim spowodować, że jedni drugim poświęcą czas i uwagę, której być może w codziennej gonitwie brakuje.

Autor: Karolina Komada

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button