reklama
Kategorie

Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego w Zabrzu

reklama

Profesor Krzysztof Penderecki, Patron odbywającego się nieprzerwanie od 2013 roku Festiwalu, odszedł na zawsze — ale nigdy nie zostanie zapomniany. Na zawsze pozostaną bowiem po nim wspomnienia, które w Zabrzu, w ramach Festiwalu — będą kultywowane.

Sensacja w najlepszym gatunku! DETEKTYW COLUMBO w TVS!

W ramach tegorocznej edycji Festiwalu odbędzie się m.in. premierowa emisja nieprezentowanego nigdy do tej pory wykonania monumentalnej VII Symfonii Siedem bram Jerozolimy pod dyrekcją samego Mistrza, zarejestrowanego 29 września 2017 roku, w trakcie wyjątkowej, jubileuszowej edycji Festiwalu.

To spektakularne wydarzenie, zrealizowane w zjawiskowo zaaranżowanej świetlnie post-industrialnej scenerii niecki Sztolni Królowa Luiza, zgromadziło na festiwalowej scenie przeszło 200 wykonawców: 120-osobową orkiestrę (wyposażoną m.in. w dwa gigantyczne, stworzone przez Kompozytora tubafony), 90-osobowy chór oraz wspaniałych, blisko związanych z Profesorem solistów: Iwonę Hossę, Karolinę Sikorę, Annę Lubańską, Adama Zdunikowskiego i Piotra Nowackiego. W rolę recytatora wcielił się wybitny polski aktor Sławomir Holland. Przeżyjmy raz jeszcze to niezapomniane, poruszające muzyczne widowisko — tym razem przed ekranami komputerów lub telefonów, w ramach kolejnej, 8. już edycji Międzynarodowego Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego — poziom 320, który w tym roku, z oczywistych, związanych z pandemią względów, przeniesie się do Internetu.

reklama

Drugą propozycją festiwalową jest emisja online wyjątkowego, zrealizowanego specjalnie na potrzeby tegorocznej edycji filmu muzycznego Agnus Dei / Baranku Bożyzarejestrowanego 170 i 320 metrów pod ziemią, w nastrojowych przestrzeniach Kopalni Guido, z udziałem orkiestry Sinfonietta Cracovia, pod batutą Dyrektora Festiwalu, Jurka Dybała, z muzyką Jana Sebastiana Bacha i Krzysztofa Pendereckiego. Program wydarzenia uświetniło poruszające prawykonanie utworu dedykowanego Patronowi Festiwalu pióra Joanny Wnuk-Nazarowej — Quintetto per archi „Krzysztofowi Pendereckiemu”, dokonane w kameralnie oświetlonym wnętrzu Sali Kompresorów.

Więcej informacji gdzie owe wspomnienia można obejrzeć znajdziecie Państwo w [LINKU]. 

źródło: UM Zabrze

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button