reklama
Silesia Flesz najnowsze informacjeTVS VIDEO

Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Można głosować

Slay, betoniarz, essa. To tylko część określeń, które dostały się do finału plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku, organizowanego przez Wydawnictwo Naukowe PWN.

 

– Cały czas się to przewija.
– W zeszłym roku był „śpiulkolot”. To była beka, nie wiadomo czemu to wygrało. Zależy, kto będzie głosował, bo jak komuś się spodoba i będą znowu cisnąć bekę, to wiadomo, że to nie będzie w ogóle miarodajne, ale jeżeli będzie w końcu młodzieżowe, to będzie essa – mówią Julia i Agata, mieszkanki Katowic.

Essa, slay czy robi wrażenie- młodzieżowe słowo roku

– Wyczilowany jestem, albo pokazać, że mam essę, tego nie da się wytłumaczyć normalnie – mówi Kuba, mieszkaniec Katowic.

reklama

– Bardzo często to używam, np. otrzymałem 5, to jest essa, otrzymałem szmatę, to jest essa – mówi Nikita, mieszkanka Katowic.

– Slay, jak mogłam zapomnieć. Slay, jak jest coś fajnego to się mówi tak „slaaay”- mówi Laura Przybyłek, mieszkanka Katowic.

– Podejrzewam, że wygra „robi wrażenie”, bo to jest teraz takie popularne wśród młodszych ludzi, dzieci – mówi Magda, mieszkanka Katowic.

W tym roku internauci przesłali ponad 8 tysięcy propozycji różnych słów i wyrażeń. To już siódmy raz, kiedy PWN organizuje ten plebiscyt.

–Tworzy i w jakiś sposób identyfikuje młodzież. Ja sama pamiętam ze swoich czasów liceum, nawet mówiłam z młodzieżą, też robiliśmy rankingi słów. Też wtedy się to robiło – mówi Katarzyna Trajdos, nauczyciel wychowawca, IV LO w Katowicach.

Większość słów używanych przez młodzież staje się popularna poprzez ich obecność w mediach społecznościowych.

– Jest to ciekawa próba tego, jak zmienia się współczesna polszczyzna, szczególnie polszczyzna internetowa. Organizatorzy starają się tutaj wypośrodkować. Nie wszystkie chwyty są jak wiemy dozwolone, tzn. słowa obraźliwe czy nawołujące do nienawiści. Niemniej jest to bardzo ciekawe i pokazuje coś co w sociolingwistyce nazywamy życiem wyrazu – mówi dr Adam Warzecha, językoznawca, Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Aby zagłosować na jedno z 20 wybranych słów należy wejść na stronie PWN w zakładkę „Weź udział w akcji Młodzieżowe Słowo Roku 2022”. Głosowanie potrwa do 30 listopada, a wyniki plebiscytu zostaną podane na początku grudnia.

Weź udział w akcji Młodzieżowe Słowo Roku 2022

 

Tomasz Koryciorz

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button