reklama
Kategorie

Śląskie: Czekając na autobus, przeczytasz komunikat o jakości powietrza!

reklama

Metropolia wprowadza coś, co w szczególności w sezonie grzewczym, powinno zainteresować podróżnych czekających na autobus czy tramwaj. Mowa o komunikatach o stanie jakości powietrza, które będą wyświetlane na elektronicznych tablicach ZTM znajdujących się na przystankach.

 

 

Gwiazda Szeryfa – serialowa nowość tylko w Telewizji TVS!

reklama

Materiał Łukasza Kądziołki:

„Jakość powietrza bardzo zła. Wszelkie aktywności na zewnątrz są odradzane”

Na przystanku można od dzisiaj sprawdzić, czym oddychamy. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia prezentuje na elektronicznych tablicach nie tylko najbliższe odjazdy autobusów.

–Tych tablic jest bardzo dużo, coraz więcej. Docelowo ma być ich ponad 500. Codziennie mieszkańcy, pasażerowie korzystają z przystanków i patrzą na te tablice, więc jest to idealne miejsce, żeby informować o zagrożeniach, a zdecydowanie zła jakość powietrza jest zagrożeniem dla mieszkańców na co dzień – mówi Blanka Romanowska, Departament Infrastruktury i Środowiska GZM.

Poziom tego zagrożenia jest określony na podstawie danych z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Informacja o aktualnej jakości powietrza w powiecie ma się pojawiać w godzinach popołudniowych na 250 nośnikach do kwietnia przyszłego roku.

 

Wcześniej na ten temat pisaliśmy:

Pomysł nie jest całkiem nowy, ale można powiedzieć, że przeszedł renowację. – W tym roku odchodzimy od dotychczasowego sposobu informowania o sytuacji w całej strefie pomiaru na rzecz komunikowania, jak wygląda sytuacja w każdym powiecie. Coraz częściej szukamy danych o jakości powietrza. W sezonie grzewczym taka informacja wpływa na nasz tryb życia. Wiedząc, że są przekroczone normy, możemy ograniczyć naszą aktywność na świeżym powietrzu czy też zdecydować się na założenie profesjonalnej maseczki antysmogowej, aby uniknąć nadmiernego ryzyka dla zdrowiaopowiada Blanka Romanowska, dyrektor Departamentu Infrastruktury i Środowiska GZM. A to przypomnijmy na Śląsku nie jest najlepsze, o czym wiemy nie od dziś. Komunikaty mają być wyświetlane na 250 elektronicznych tablicach należących do ZTM, docelowo tablic ma być 550. Za opracowanie komunikatów, które będą zawierały informację o pyłach PM10 odpowiedzialny jest Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Dodatkowo pamiętajmy, że w powietrzu znajduje się też kolejna toksyna czyli PM2,5, który nie dość że może wniknąć do naszego krwiobiegu to jeszcze może doprowadzić do zaburzeń rytmu serca. – Jakie komunikaty odczytają pasażerowie? Wyświetlany indeks jakości składa się z sześciu kategorii rozpoczynających się informacją: „Jakość powietrza bardzo dobra – aktywność na wolnym powietrzu bez ograniczeń”, przez „Jakość powietrza dostateczna – należy rozważyć ograniczenie aktywności na wolnym powietrzu”. Na  końcu zaś: „Jakość powietrza bardzo zła – wszelkie aktywności na zewnątrz są odradzane”.czytamy dalej w informacji GZM.  Jakość powietrza warto sprawdzać, dlatego też GZM i ZTM sprawę chcą pasażerom ułatwić i podać dane na przysłowiowej tacy.

Według statystyk 15% zgonów na świecie ma związek z zanieczyszczeniem powietrza.

źródło: GZM, ZTM

autor: Bartosz Bednarczuk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Szpital tymczasowy na lotnisku w Pyrzowicach już gotowy! Pacjentów na razie nie będzie [WIDEO]

TOP 13 najbardziej rakotwórczych miejsc w Polsce. Śląskie miasta w czołówce niechlubnego rankingu

Piekary Śl.: Dramatyczna sytuacja w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym! Na Covid-19 zachorowało już prawie 90 proc. podopiecznych

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button