reklama
Silesia Flesz najnowsze informacjeTVS VIDEO

Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego. Można głosować WIDEO

reklama

Rozpoczęło się głosowanie w 24. edycji plebiscytu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego. Do udziału w tegorocznym konkursie wpłynęło 36 zgłoszeń z 25 gmin. Wśród zgłoszonych realizacji są obiekty użyteczności publicznej, m.in. sale widowiskowo-koncertowe, ośrodki sportowe, parki i tereny nadrzeczne. Głosowanie internetowe potrwa do końca sierpnia.

 

 

Planetarium, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu czy nowy ośrodek sportowy ul. Asnyka w Katowicach. To tylko kilka miejsc zakwalifikowanych do plebiscytu na najlepszą przestrzeń publiczną woj. śląskiego.

reklama

-To konkurs, który ma już wieloletnią tradycję. Jego celem jest pokazywanie tego, w jaki sposób zmienia się nasz region. Co najlepsze w tym konkursie, to nie tylko eksperci i specjaliście wybierają lokalizację, wybierają te inwestycje, które powinny szczególnie zwrócić uwagę, ale także każdy mieszkaniec może wskazać swojego faworyta – mówi Sławomir Gruszka, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Wśród zgłoszonych miejsc jest, m.in. ul. Zaułek w Bytomiu, gdzie z budżetu obywatelskiego powstała przestrzeń z roślinnością i ławkami, a cały teren jest przestrzenią kameralnych wydarzeń artystycznych. Natomiast w Gliwicach do plebiscytu zakwalifikowało się aż sześć różnych inwestycji.

-Jest też bardzo zielony teren nad drogową trasą średnicową, czyli nasz skwer europejski. Miejsce, które jest bardzo kolorowe, w tym miejscu nasadzono ponad 60 tys. roślin, zarówno drzew, pnączy, bylin. Rzeczywiście zmienia się ono z miesiąca na miesiąc, jest tam łąka kwietna, miejsca do wypoczynku. Bardzo chętnie odwiedzane miejsce przez gliwiczan – mówi Maja Lamorska-Gorgol, Wydział Promocji i Komunikacji UM w Gliwicach.

Na liście jest również centrum przesiadkowe, które powstało na dawnych terenach kolejowych. Niedaleko Gliwic, bo w Rudzie Śląskiej, do plebiscytu została zgłoszona dawna stołówka zakładowej Huty Pokój i Plac Niepodległości.

-W zeszłym roku realizacja została zakończona. Mamy takie piękne, przytulne miejsce w dzielnicy Godula. Mamy ławeczkę z Karolem Godulą, czyli tym przemysłowcem, który odniósł ogromny sukces w XIX wieku – mówi Michał Pierończyk, prezydent Rudy Śląskiej.

Zgłoszone realizacje, niezależnie od plebiscytu publiczności, oceni jury konkursowe złożone z członków Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno – Architektonicznej.

-Zwracamy uwagę właśnie na dużą jakość tej przestrzeni, jak ona oddziałowuje na społeczeństwo, jak użytkownicy tej przestrzeni, mówimy tutaj o publicznej przestrzeni, jak oni się odnajdują w tej przestrzeni, jak ona jest dostosowana dla osób z trudnościami różnymi, z niepełnosprawnościami. No i jak jest wykonana, czyli też musi być nie tylko funkcjonalne, użyteczne, ale też trwałe wykonane – mówi Mikołaj Machulik, prezes SARP o. w Katowicach.

W głosowaniu można oddać trzy głosy. Pełna lista zakwalifikowanych do plebiscytu obiektów znajduje się na stronie internetowejj woj. śląskiego.

 

Karolina Komada

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button