KrajRegionZdrowie

Nie będzie pół miliona szczepionek od AstraZeneca. Premier: To nie jest duży problem

Ciąg dalszy problemów ze szczepionkami. Tym razem dotyczą one produktu firmy AstraZeneca. Od początku ten preparat nie cieszy się dobrą opinią. Nauczyciele mieli sporo obaw związanych z przyjmowaniem szczepionki tego producenta.

 

 

TOP 5 Silesia Flesz: Zapraszamy na urodziny „Covidka”! Bombelek jest z nami już rok! Premiera TOP 5 Silesia Flesz zawsze w niedzielę o 19.50!

-Zdecydowana większość miała te skutki uboczne, ale myślę, że każdy z nas był na to przygotowany. Docierały informacje z różnych stron, że różne reakcje mogą występować i każdy się tego spodziewał. Nie były to jakieś bardzo uciążliwe dolegliwości i nie trwały też długo – mówi Aneta Mastalerz, nauczycielka.

Dzisiaj okazało się, że szczepionek od AstraZeneca będzie mniej niż zakładano. Do końca marca ten producent nie dostarczy zamówionych ponad pół miliona dawek. Premier przekonuje jednak, że to nie jest duży problem.

 

-Jesteśmy gotowi zwiększyć trzykrotnie, czterokrotnie liczbę osób szczepionych dziennie. Miesięcznie 10, a nawet ponad 10, milionów pacjentów – mówi Mateusz Morawiecki, premier RP.

Szczepić w Polsce możemy, ale nie mamy czym. Dzisiaj okazało się, że mimo wątpliwości niektórych państw – m.in. Norwegii, Danii, Austrii i Włoch – na razie nie ma przeciwwskazań do stosowania preparatu AstraZeneca. Przynajmniej według Europejskiej Agencji Medycznej.

 

„Korzyści nadal przewyższają ryzyko, a szczepionkę można nadal podawać, podczas gdy trwa dochodzenie w sprawie przypadków zakrzepowo-zatorowych”

 

Nauczyciele w większości czekają teraz na drugą dawkę.

-Na początku tygodnia z 58 tys. zadeklarowanych nauczycieli w naszym województwie ponad 52 tys. było już zaszczepionych. Trzeba zwrócić uwagę, że szpitale z tygodniowym wyprzedzeniem zapotrzebują odpowiednią ilość szczepionek. Na ten tydzień wszystkie dostawy zostały dostarczone do punktów szczepień. Te szczepienia nauczycieli, które kończymy, nie powinny być zakłócone brakiem szczepionki AstraZeneca – mówi Alina Kucharzewska, Śląski Urząd Wojewódzki.

 

Chociaż akcja szczepień nauczycieli powoli będzie dobiegała końca, to nie wiadomo jak długo w klasach 1-3 będzie jeszcze prowadzona nauka stacjonarna. W kolejnych województwach szkoły przechodzą na tryb nauki hybrydowej. Do warmińsko-mazurskiego, gdzie utrzymano obostrzenia, jutro i w poniedziałek dołączą też województwa pomorskie, mazowieckie i lubuskie.

 

autor: Łukasz Kądziołka

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Śląskie cały czas do góry w statystykach! Obostrzenia będą także u nas?

Śnieg w Katowicach? To zobaczcie jak sypie w Wiśle! Narciarski warun w Beskidach bardzo dobry!

Seniorów po covidzie w Katowicach rozrusza personalny trener! Funduje go miasto

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close