RegionWiadomość dnia

W Strefie Kultury w Katowicach ma powstać wielopoziomowy parking. Jest umowa na projekt

Kolejny krok do budowy parkingu wielopoziomowego w katowickiej Strefie Kultury. Katowickie Towarzystwo Budownictwo Społecznego, które będzie odpowiadać za inwestycję, podpisało umowę na wykonanie projektu z pracownią, która wygrała konkurs architektoniczny na koncepcję parkingu.

 

 

TOP 5 Silesia Flesz: Zapraszamy na urodziny „Covidka”! Bombelek jest z nami już rok!

Premiera TOP 5 Silesia Flesz zawsze w niedzielę o 19.50!

– Z założenia gdy budowano Strefę Kultury miał powstać parking, ale on nie powstał, z różnych względów. Dlatego my jak gdyby uzupełnimy tę strefę o bardzo fajny, estetyczny nie dominujący, a jednocześnie spełniający swoją rolę obiekt – mówi Janusz Olesiński, prezes KTBS.

Konkurs na koncepcję parkingu wielopoziomowego wygrali Jerzy Gurawski oraz Błażej Szurkowski z poznańskich pracowni ARPA i SKI Studio. Jak zapowiadają twórcy, projekt nie będzie się wiele różnił od zwycięskiej koncepcji. W założeniu parking ma mieć 5 kondygnacji, które pomieszczą maksymalnie do 1400 samochodów. Projekt ma być przede wszystkim estetycznie spójny z sąsiadującymi budynkami NOSPR-u, Muzeum Śląskiego i Międzynarodowego Centrum Kongresowego.

 

W Strefie Kultury w Katowicach na powstać wielopoziomowy parking. Jest umowa na projekt
W Strefie Kultury w Katowicach na powstać wielopoziomowy parking. Jest umowa na projekt

– To lokalizacja jest najbardziej nobilitująca i to ona sprawia, że tam można zrobić projekt, który będzie raz że bardzo użyteczny, bo jest potrzebny i to był bardzo dobry ruch ze strony Katowic, że na istniejącym parkingu zdecydowali się podtrzymać tę funkcję i po prostu ją rozbudować, bo jest odczuwalne, że to miejsce jest potrzebne podkreśla Bartosz Gurawski, pracownia ARPA.

Koncepcja zakłada, że na dachu parkingu zostanie zasiana łąka, a teren będzie ogólnodostępny. Z pomysłu budowy parkingu wielopoziomowego cieszą się kierowcy, którzy wiedzą jak dużym problemem jest znalezienie miejsca parkingowego w Katowicach.

– No ciężko ciężko na obrzeżach raczej. Jeśli chodzi o centrum to (kiwa głową na nie), jeszcze jak jakaś impreza jest. Nie raz tu była jakaś impreza np. w tu w kongresowej to nie ma opcji stanąć – mówi Michał Gawryś, mieszkaniec Katowic. – Na pewno przydadzą się miejsca parkingowe w centrum Katowic – uważa Jarosław Wendel, mieszkaniec Katowic.

 

Miejsca być może się przydadzą, ale trzeba będzie za nie zapłacić. Według wstępnych założeń, cena za godzinę parkowania w wielopoziomowym parkingu ma być nie mniejsza niż 6 zł.

Inwestycja warta 70 mln złotych ma zostać sfinalizowana latem 2023 r.

 

autor: Bartosz Bednarczuk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Śląskie cały czas do góry w statystykach! Obostrzenia będą także u nas?

Śnieg w Katowicach? To zobaczcie jak sypie w Wiśle! Narciarski warun w Beskidach bardzo dobry!

Seniorów po covidzie w Katowicach rozrusza personalny trener! Funduje go miasto

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close