reklama
Kategorie

Nie chcą w Katowicach pomnika za miliony i wycinki drzew! Społecznicy z Bogucic kontra pomnik Ofiar Tragedii Górnośląskiej

reklama

Plany budowy pomnika Ofiar Tragedii Górnośląskiej znów budzą kontrowersje. Tym razem chodzi o zieleń. Mieszkańcy katowickich Bogucic, czyli dzielnicy, w której ma stanąć monumentalny pomnik, nie chcą się zgodzić na dużą wycinkę zieleni. Dodatkowo zwracają uwagę, że kwota około 8 mln zł, która ma zostać przeznaczona na pomnik, może zostać przeznaczona na znacznie bardziej potrzebne cele. Stworzyli internetową petycję, pod która zbierają podpisy.

 

 

Na jesienne wieczory najlepszy kryminał!!! Serial COLUMBO w TVS!


-W tym momencie uważamy jako mieszkańcy, a przynajmniej ja osobiście, że idea parku zostanie kompletnie zdewastowana. Hałas, który tu będzie dobiegał całymi dniami, bo jest to główna ulica, no odbierze nam radość z tego miejsca, które zostało niedawno zrewitalizowane. Nie chodzi tutaj o likwidację idei instalacji tego pomnika czy nawet w dzielnicy. Natomiast to miejsce wydaje się być bardzo niefortunnym – mówi Adrian Sanecki, mieszkaniec Bogucic.

reklama

Pod petycją podpisało się już ponad dwustu mieszkańców, którzy są rozczarowani faktem, że w sprawie powstania pomnika nikt nie przeprowadził z nimi konsultacji. Obawiają się również o to, że przez park będzie przebiegał fragment nowej drogi. To jednak miasto Katowice dementuje.

Mieszkańcy katowickich Bogucic, czyli dzielnicy, w której ma stanąć monumentalny pomnik, nie chcą się zgodzić na dużą wycinkę zieleni
Mieszkańcy katowickich Bogucic, czyli dzielnicy, w której ma stanąć monumentalny pomnik, nie chcą się zgodzić na dużą wycinkę zieleni

-Jeżeli chodzi o wycięcie tych drzew tu wszystko odbywa się, należy podkreślić, zgodnie z odpowiednimi zezwoleniami. Żadne drzewo nie może zostać wycięte ot tak, bo ktoś realizuje inwestycję, tak też dzieje się na naszych gruntach prywatnych. Taż w tym przypadku też mówimy o decyzjach, które muszą zostać uzyskane, mówimy tutaj o około 100 drzew. Natomiast większość z tych drzew są to małe drzewa, samosiejki w pasie, w nasypie wzdłuż Al. Rozdzieńskiego – mówi Ewa Lipka, Urząd Miasta Katowice.

Z dokumentów przetargowych wynika jednak, że przeznaczonych do wycinki jest ponad 150 drzew.

Pomnik Ofiar Deportacji Mieszkańców Górnego Śląska do Związku Sowieckiego w  1945 r. to inwestycja, na którą – jak zapewnia urząd miasta – rodziny ofiar czekają od dawna. Pierwotnie miał kosztować 1,2 złotych. Później jednak „zdrożał” do około 8 mln zł. W poniedziałek 22 listopada mija termin składania ofert w drugim już przetargu na wybór wykonawcy pomnika.

Petycję mieszkańców Bogucic możecie znaleźć TUTAJ

 

 

autorka: Fatima Orlińska

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Ile gminy z woj.śląskiego stracą na Polskim Ładzie? Częstochowa nawet ćwierć miliarda!

Wybuch gazu w Koziegłowach. Dokładne okoliczności wciąż nie są znane

Dzieci tak samo warto badać pod kątem raka jak i dorosłych! Fundacja Iskierka rusza z akcją badań

reklama

Jeden komentarz

  1. W kontekście tych działań ta wiadomość jest jakimś kuriozum:
    https://metropoliagzm.pl/2021/11/22/miasto-katowice-uzyskalo-tytul-symbol-odpowiedzialnosci-spolecznej-2021/

    Lata starań o podniesienie jakości życia w naszym mieście zostały zauważone i nagodzone tytułem symbol 2021. Odpowiedzialność społeczna to przede wszystkim dbanie o zrównoważony rozwój oraz o dobrobyt i zdrowie mieszkańców Katowic.
    W Katowicach, w których dokonała się w ostatnich latach niebywała zmiana, a mieszkańcy są jej najlepszymi ambasadorami, realizowanych jest szereg projektów i programów społecznych dedykowanych mieszkańcom miasta, które zdecydowanie wpływają na poprawę jakości życia. Przyznana nagroda jest również motywacją do podejmowania nowych wyzwań w zakresie zaspokajania potrzeb i rozwiązywania problemów społecznych zdiagnozowanych w naszym mieście. To wyjątkowe wyróżnienie mobilizuje do podejmowania nieustannych działań odpowiedzialnych społecznie i ukierunkowanych na przyszłość.

    Może ktoś sprawdzi ile miasto zapłaciło za to wyróżnienie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button