reklama
REKLAMA
Kategorie

„Niech żyje nam górniczy stan” pod ochroną? Barbórka może znaleźć się na liście UNESCO!

reklama

Czy Barbórka znajdzie się na liście światowego dziedzictwa UNESCO? Coraz bardziej prawdopodobne staje się to, że górnicze święto znajdzie się pod ochroną – ale i będzie promowane na całym świecie!

 

Barbórka to dla górników nie tylko dzień wolny od pracy, ale przede wszystkim tradycje sięgające XIX wieku. C o roku 4 grudnia orkiestra górnicza uroczyście budzi mieszkańców „familoków” jeszcze przed świtem. A mowa o niej w marcu, bo najbardziej zainteresowani chcą wpisać Barbórkę na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

„Niech żyje nam górniczy stan” pod ochroną? Barbórka może znaleźć się na liście UNESCO!

-Jest taka możliwość, że wpisuje się na listę UNESCO niematerialne dziedzictwo kulturowe, które ma historyczne korzenie bardzo mocne, jest mocno identyfikowane z jakimś miejscem i jest ciągle żywe więc na Śląsku to jest ten taki ciągle najmocniejszy akcent kulturowy związany z górnictwem to jest właśnie Barbórka – mówi Bartłomiej Szewczyk, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

reklama

Od listopada, koordynator działań, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, gromadził zdjęcia, filmy i opisy obchodów 4 grudnia. Na ich podstawie wstępny wniosek jest już przygotowany. -W kościele była msza z kazaniem. Po mszy wracano z powrotem do cechowni i tam był jakiś poczęstunek, na przykład piwo- to w zależności od kopalni, dla całej załogi. I po kościele była taka uroczystość, gdzie wręczano jubilatom zegarki i te wszystkie nagrody. Przed wojną dawali takie zegarki kieszonkowe – mówi dr Beata Piecha- von Schagen, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

„Niech żyje nam górniczy stan” pod ochroną? Barbórka może znaleźć się na liście UNESCO!

Organizatorzy i uczestnicy projektu, a więc zarządy kopalń i firm górniczych, przedstawiciele związków zawodowych i sami górnicy spotkają się 21 kwietnia w Łaźni łańcuszkowej Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Postarają się, by treść wniosku dobrze odzwierciedlała zaangażowanie śląskiej społeczności w jej świętowanie.
(Martyna Mikołajczyk)

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button