reklama
Kategorie

Niższy wiek emerytalny w Polsce. Nowe przepisy weszły w życie 1 października

reklama

Niższy wiek emerytalny w Polsce wszedł w życie 1 października 2017r. Nowe przepisy przywracają wiek emerytalny sprzed reformy – 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

 

1 października 2017r. w życie weszły przepisy, przywracające poprzedni wiek emerytalny, ten sprzed reformy z 2012r., kiedy to wiek emerytalny podwyższony został do 67 lat bez względu na płeć. Od 1 października kobiety w Polsce, aby osiągnąć wiek emerytalny muszą ukończyć 60 lat, natomiast mężczyźni 65 lat.

Na emeryturę w wieku 60 i 65 lat przejść mogą:

reklama

-osoby, które skończą 60 lub 65 lat po 30 września 2017 r.;

-osoby, które do 30 września 2017 r. skończą 60 lub 65 lat, ale nie osiągną do tego czasu podwyższonego wieku emerytalnego, czyli takiego, który obowiązuje obecnie i zależy od roku i kwartału urodzenia (szczegóły w art. 24 ustawy emerytalnej);

-osoby, które do 30 września 2017 r. osiągną również podwyższony wiek emerytalny, jeśli nie mają jeszcze przyznanej powszechnej emerytury.

Wnioskować o „nową” emeryturę można było już od 1 września 2017r. W samym tylko wrześniu do urzędów wpłynęło prawie 200 tys. wniosków o przyznanie emerytury. To tyle, ile w całym ubiegłym roku – podaje ZUS. Według Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w ostatnim kwartale tego roku na emeryturę może przejść blisko 330 tys. osób, a wśród osób, które chcą przejść na emeryturę na nowych zasadach najwięcej jest tych, którzy już nie pracują zawodowo lub pracują, ale za mało zarabiają.(MPS)

(źródło: Business Insider Polska)

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button