reklama
Silesia Flesz najnowsze informacjeZdrowie

Nowe dane. Czy śnięte ryby są jeszcze w Kanale Gliwickim?

reklama

Wody Polskie: śnięte ryby w kanale Gliwickim dziś już nie były widoczne. Co się dzieje na śluzie w Łabędach? WP ciągle prowadzą monitoring.

Nie ustajemy w monitoringu Kanału Gliwickiego – informują Wody Polskie we wtorek, 20 lutego. Na szczęście dziś nie odnotowano występowania śniętych ryb na śluzie w Łabędach oraz na pozostałych sekcjach tej drogi wodnej. Tak samo było dzień wcześniej. – Stale reagujemy na pojawiające się ewentualne niepokojące zdarzenia oraz pozostajemy w kontakcie ze służbami zarządzania kryzysowego. Wspieramy również służby w ich pracy, a wszelkie zauważone nieprawidłowości zgłaszamy do odpowiednich instytucji – czytamy w komunikacie, jaki opublikował we wtorek oddział WP w Gliwicach.

Przypomnijmy. Śnięte ryby w Kanale Gliwickim! Martwe zwierzęta zauważono w niedzielę 18 lutego, przy jednej ze śluz w Kanale Gliwickim. Ryby zostały natychmiast wyłowione. 

 –  Pozostajemy w kontakcie ze służbami zarządzania kryzysowego i podejmujemy niezbędne działania w przypadku wystąpienia niepokojących zdarzeń. Przekazujemy również odpowiednim służbom i instytucjom informacje o wszelkich spostrzeżonych ewentualnych nieprawidłowościach  zapewniają Wody Polskie.   

reklama

Śnięte ryby w Kanale Gliwickim. Pisaliśmy o tym tu:

Śnięte ryby w Kanale Gliwickim. Kilkadziesiąt kilogramów

 

Co to są śnięte ryby?

Pod pojęciem śnięte ryby rozumiemy zwierzętach, które umarły nie ze starości lub z powodu choroby, ale prawdopodobnie dlatego, że uległy uduszeniu. Określenie „śnięta ryba” jest używane przez naukowców  w odniesieniu do zwierzęcia, które jeszcze żyje, ale nie może powrócić do normalnej aktywności z braku odpowiedniej ilości tlenu.

Co powoduje śnięcie ryb?

Przyczyny śnięcia (czyli duszenia się) ryb mogą być różne. Przykładowo, są to:

  • zbyt wysoka temperatura w zbiorniku (np. podczas upałów) – w ciepłej wodzie trudniej rozpuszcza się tlen;
  • w zbiorniku jest zbyt ciemno (np. gdy długo przykrywa go lód), przez co nie produkują tlenu rośliny wodne;
  • w zbiorniku jest za wiele organizmów, niż wystarcza tlenu dla nich wszystkich,
  • woda jest zanieczyszczona przez niepożądane substancje chemiczne, które łączą się z tlenem, zabierając go zwierzętom.

 

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button